A treia noapte de ger năprasnic la Întorsura Buzăului: minus 33 de grade Celsius

Miercuri dimineaţă, la Întorsura Buzăului, s-au înregistrat minus 33 de grade Celsius. Şi bucureştenii au dârdâit de frig, au fost minus 21 de grade în Capitală.
Romania TV
01 feb. 2012, 06:28
A treia noapte de ger năprasnic la Întorsura Buzăului: minus 33 de grade Celsius

În a treia noapte sub cod portocaliu s-au înregistrat minus 32 de grade Celsius la Întorsura Buzăului. În Braşov, mercurul a scăzut până la -24 grade, iar la Miecurea Ciuc au fost -27 de grade.

În timp ce unii îngheaţă afară în ger, alţii sunt condamnaţi la frig în propriile case. Sute de oameni tremură lângă caloriferele reci, fie din cauza unor avarii, ca la Râmnicu Vâlcea şi Craiova, fie din lipsă de combustibil, cum este la Mangalia.

În Râmnicu Vâlcea nu mai este căldură şi apă caldă din cauza unei avarii la magistrala de agent termic. Reprezentanţii CET Govora susţin că ţeava va fi reparată rapid, însă până atunci oamenii îngheaţă în case.

Şi în Mangalia, în plină iarnă, caloriferele sunt reci. Nu-i de mirare că oamenii stau în apartamente îmbrăcaţi cu mai multe rânduri de haine şi cu fesul pe cap. Furnizorul de căldură a sistat alimentarea pentru că nu mai are combustibil, iar Primăria nu are soluţii.

În centrul Craiovei o alee a ajuns patinoar, după ce o conductă s-a spart la subsolul unui bazin de înot, iar apa s-a revărsat pe ferestre.

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis luni dimineaţă o avertizare COD PORTOCALIU de GER în 35 de judeţe şi de COD GALBEN în restul ţării în intervalul 30 ianuarie – 3 februarie. Astfel în Moldova, Muntenia, Oltenia, Transilvania, Maramureş şi Dobrogea temperaturile minime vor atinge şi minus 27 de grade Celsius. Pentru Crişana şi Banat a fost emisă avertizare de cod galben.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Proprietarii de terenuri nu trebuie să plătească nicio taxă. ANCPI: Documentul se obține în mod gratuit
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
O româncă și iubitul britanic, expulzați din Veneția după ce au înotat în Canal Grande
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Cum a ajuns o femeie de 64 de ani să se căsătorească cu un bărbat care are jumătate din vârsta ei: „Mama lui este mai tânără decât mine”
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Se ia în calcul un nou sprijin istoric pentru români!
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă