Propunere halucinantă: Absolvenţii facultăţilor de stat ar putea să PLĂTEASCĂ dacă vor pleca în străinătate

Tinerii care au studiat la facultăţi pe banii statului şi pleacă să lucreze în alte ţări ar trebui să-şi plătească studiile, propune Anton Hadăr, preşedintele Federaţiei Naţionale Sindicale "Alma Mater". Acesta susţine că soluţia ar fi necesară pentru a opri exodul "creierelor".
Iulian Tudor
23 iul. 2014, 09:55
Propunere halucinantă: Absolvenţii facultăţilor de stat ar putea să PLĂTEASCĂ dacă vor pleca în străinătate

Plata studiilor de către tinerii care pleacă din ţară, aplicată, la un moment dat, şi de Ceauşescu, ar putea fi pusă din nou în aplicare, scrie ziarulring.ro.

Citeşte şi Admitere DURĂ la Universitatea de Medicină din Capitală

Anton Hadăr, preşedintele Federaţiei Naţionale Sindicale „Alma Mater” şi profesor universitar la Politehnică, este de părere că ar trebui elaborată o lege care „să permită recuperarea măcar a unei părţi din investiţia statului în aceşti tineri”.

Citeşte şi Victor Ponta: Vrem să reducem CAS pentru a stimula crearea de locuri de muncă la alb, fiscalizate

„La noi este arhicunoscut exodul medicilor, al celor din domeniul IT şi din multe alte specializări ale ingineriei. Vă daţi seama că ne doare acest aspect, în momentul de faţă ne este foarte greu să îi determinăm să rămână în România pentru că posturile sunt mai prost plătite. Ei se vor duce în alte ţări, vor aduce progres unităţilor economice din acea ţară şi, mai important pentru noi, care ne gândim şi la pensie, vor plăti şi pensiile altora”, a precizat Anton Hadăr.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat când va mai intra în direct după ce FCSB va juca în play-out. „Horia, ține minte!”. Exclusiv
Capital.ro
Vestea cea mare despre pensiile românilor. Florin Manole a anunțat când va crește punctul de pensie
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Jucătorul lui Dinamo, distrus în direct de Bogdan Cosmescu: ”Mă enervează, nu ai cum să faci așa ceva!”
MediaFlux
Horoscopul Săptămânii 2 – 8 Martie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj