Accident de muncă la o firmă din Alba: Doi bărbaţi au ajuns la spital arşi cu acid sulfuric

Doi angajaţi ai unei firme de prelucrarea cuprului din Zlatna au suferit arsuri chimice cu acid sulfuric în urma unui accident de muncă, în acest caz fiind deschis de către poliţişti un dosar penal pentru vătămare corporală şi neluarea măsurilor legale de sănătate şi securitate în muncă.
Romania TV
28 ian. 2019, 08:47
Accident de muncă la o firmă din Alba: Doi bărbaţi au ajuns la spital arşi cu acid sulfuric

Doi bărbaţi în vârstă de 28 de ani, respectiv 53 de ani, au fost aduşi de la Zlatna, în cursul serii de duminică, prezentând arsuri chimice cu acid sulfuric pe 11-12% şi, respectiv, 40% din suprafaţa corpului.

„După ce au fost trataţi şi stabilizaţi, s-a luat legătura cu Centrele de Arşi din ţară şi s-a perfectat transferul acestora. Unul a fost dus cu ambulanţa la Timişoara, iar celălalt la Sibiu”, a menţionat purtătorul de cuvânt al Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia, Dragoş Suciu.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, comisar Luminiţa Prodan, a menţionat, pentru AGERPRES, că se efectuează o anchetă împreună cu inspectorii de muncă.

„A fost deschis un dosar penal pentru vătămare corporală şi neluarea măsurilor legale de sănătate şi securitate în muncă”, a afirmat comisarul Luminiţa Prodan. 

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Accidentare gravă pentru Denis Drăguș în Turcia! Primul diagnostic al medicilor este extrem de dur, veste grea și pentru echipa națională. Exclusiv
Capital.ro
Suferință pentru Monica Pop. Are probleme mari de sănătate chiar acum: „Într-o secundă s-a întâmplat, am dureri cumplite”
Playtech.ro
Sunetul mesajelor RO-ALERT, inspirat din natură. Cum se numeşte pasărea care scoate cel mai puternic ciripit de pe pământ
Adevarul
Cum pot fi furate mașinile cu ajutorul calculatoarelor de bord. Avertismentul specialiștilor în securitate cibernetică
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
5.000 de euro la înfrângere. Șeful echipei a intrat în vestiar pe cal: ”Am zis că ne împușcă!”
MediaFlux
Ilie Năstase, prins călcând strâmb: Bea bere cu alcool și conduce fără probleme FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat