Accident dramatic în Constanța! Muncitori striviți sub pietre la o carieră. Unul dintre ei a murit

Tragedie la o carieră de piatră din județul Constanța. Un bărbat a murit, iar altul a fost grav rănit după ce un morman de pietre s-a prăbușit peste ei. A fost chemat elicopterul SMURD.
Alina Costache
06 mart. 2023, 15:24
Accident dramatic în Constanța! Muncitori striviți sub pietre la o carieră. Unul dintre ei a murit

Tragedie la o carieră de piatră din județul Constanța. Un bărbat a murit, iar altul a fost grav rănit după ce un morman de pietre s-a prăbușit peste ei. A fost chemat elicopterul SMURD.

O persoană a fost transportată la spital cu politraumatisme de elicopterul SMURD, a doua persoană a fost declarată decedată, au transmis reprezentanții ISU Dobrogea.

În urmă cu câteva momente, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Dobrogea a fost solicitat să intervină în localitatea Nicolae Bălcescu.

Citește și O femeie a alergat pe pista aeroportului Otopeni, cu copilul în brațe, în timp ce avionul se pregătea de decolare

Ar fi vorba despre un camion încărcat cu pietre, care s-ar fi basculat și încarcatura ar fi căzut peste doi bărbați.

La locul accidentului din Constanța au fost trimise echipaje medicale de prim ajutor precum și echipaje ale Poliției pentru a stabili cu exactitate cauzele și circumstanțele în care a avut loc evenimentul. Au intervenit Detașamentul Medgidia cu 1 ASAS, 1 descarcerare, 1 SMURD B2, 1 container multirisc Detașamentul Fripis.La eveniment intervine și elicopterul Smurd.

„În cursul zilei s-a primit un apel prin 112 pentru un accident în Nicolae Bălcescu. La locul solicitării s-a deplasat un SMURD B, elicopterul Smurd și un echipaj SAJ B2. A fost găsită o persoană decedată și un una cu un traumatism cranio cerebral grav, care a fost transportată de elicopter la Spitalul Județean”, a precizat medicul Diana Claudia Tatarici, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă al judeţului Constanţa.

Citește și Durere fără margini în familia preotului patriot, Doru Gheaja. Fiica cea mare a murit subit: ”A fost un om minunat”

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir a aruncat bomba în direct! A anunțat cine iese primar general al Bucureștiului
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Temperatura pe care să nu o setezi niciodată la centrala termică. Are cel mai mare consum și îți umflă factura la gaze
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Planul lui Trump pentru România. Urmează o perioadă cruntă
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje