Accident grav în Harghita. Şase persoane au fost transportate de urgenţă la spital

Șase persoane, cinci adulți și un copil, au fost transportate duminică seara la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea Ciuc în urma unui accident în care au fost implicate o autoutilitară și o căruță.
Romania TV
12 mart. 2017, 20:17
Accident grav în Harghita. Şase persoane au fost transportate de urgenţă la spital

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Harghita, Gheorghe Filip, a declarat,  că din primele cercetări s-a stabilit că un bărbat de 38 ani, din Miercurea Ciuc, care conducea o autoutilitară pe DE 578 pe direcția Gheorgheni-Miercurea Ciuc, pe raza comunei Sândominic a acroșat o căruță cu un cal, care transporta crengi de brad, scrie Agerpres.

Șoferul a pierdut controlul volanului, a încercat să redreseze autovehiculul, dar nu a reușit și, după aproximativ 60 metri, a ieșit în afara carosabilului, unde a lovit un utilaj agricol, staționat și a fost aruncat înapoi pe șosea, unde s-a răsturnat.

Din accident a rezultat rănirea a șase persoane, toate aflate în autovehicul, care au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea Ciuc.

La fața locului s-a intervenit cu patru ambulanțe, un echipaj SMURD, o mașină de descarcerare, dar și echipaje de poliție și voluntari de la Serviciul pentru Situații de Urgență din Sândominic.

Reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță (SJA) Harghita au declarat că cel mai grav rănit este un bărbat de 34 de ani, care are un traumatism cranio-cerebral acut închis. Ceilalți adulți au diverse traumatisme și leziuni, iar copilul de 7 ani a suferit mai multe escoriații, toți urmând să fie supuși unor investigații amănunțite.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Harghita a precizat că se desfășoară activități specifice în vederea stabilirii tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.

„Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, a spus Gheorghe Filip.

Citeşte şi Accident pe o şosea din Bacău, între un preot şi o şoferiţă. În total, 3 persoane au fost rănite şi au ajuns la spital FOTO

 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
UE și-a sporit cu aproape 40% achizițiile de gaz din Rusia. Clasamentul țărilor care alimentează bugetul Kremlinului
Capital.ro
Lumea muzicii a pierdut un mare artist. Solistul s-a stins în propria locuință: Lasă o amprentă de neuitat asupra coloanei sonore
Playtech.ro
De ce este România ferită de criza kerosenului. Specialist: „Sunt șanse reduse să rămânem fără combustibil pentru avioane”
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga nu l-a iertat pe Gigi Becali: ”Se crede mare antrenor. FCSB are probleme din cauza lui!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara