Accident grav pe DN1, între Bucureşti şi Otopeni VIDEO

Un accident grav a avut loc, sâmbătă, pe DN1, în apropiere de Bucureşti. Patru maşini au fost avariate, iar doi dintre ocupanţii autoturismelor au fost transportaţi în stare gravă, la spital. Printre şoferii implicaţi în accident s-a numărat şi preşedintele Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării, Csaba Asztalos. Timp de mai bine de o oră circulaţia pe DN1 a fost blocată din cauza accidentului.
Romania TV
11 aug. 2012, 12:20
Accident grav pe DN1, între Bucureşti şi Otopeni VIDEO

Şoferul unui BMW, care circula pe sensul dinspre Ploieşti spre Bucureşti, a derapat din cauza carosabilului umed, maşina condusă de el a sărit peste bordura care desparte cele două sensuri de mers pe DN1 şi a lovit două autoturisme. Două persoane au fost rănite.

„Din primele cercetări rezultă că şoferul autoturismului BMW, care circula dinspre Otopeni spre Bucureşti, nu a adaptat viteza la condiţiile meteo. A pătruns pe sensul opus de circulaţie unde a lovit două autoturisme care circulau regulamentar. Din accident a rezultat rănirea a două persoane”, a declarat reprezentantul politiei. 

Şoferul BMW-ului a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ. „Circulam toţi în coloană şi odată a început să-mi plece uşor în dreapta. Şi a sărit pe contrasens, am luat bordura, unul m-a evitat şi unul care era în spatele lui nu m-a văzut, că a intrat direct în mine, în lateral şi m-a aruncat. Era ud fleaşcă. Unul din spate nu a mai putut să evite şi a intrat şi el uşor şi asta a fost. Nu aveai cum să fugi, că mergeam toţi în coloană”, a spus tânărul care a provocat accidentul.

„Circulam în coloană, ieşeam din Bucureşti, era trafic foarte mare şi dintr-o dată ne-am trezit pe sensul nostru cu o maşină în zbor. Presupun că avea viteză, ploua, presupun că avea şi tracţiune pe spate. Este inadmisibil”, a spus preşedintele CNCD, Csaba Asztalos, a cărui maşină se afla chiar în spatele autoturismului care a fost cel mai grav avariat în accident.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Reacții șoc în Rusia, după incidentul de la Galați. „Ce atâta agitație pentru o singură dronă? Așteptați-le pe celelalte!”
Capital.ro
Bani în plus la pensie. Pensionarii ar putea primi cu până la 480 de lei în plus de la 1 ianuarie. Care e condiția
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți