Această bancă din România renunță la carduri! Toți românii trebuie să știe această informație

Anunțul de ultimă oră făcut de această bancă! Clienții nu vor mai putea să folosească cardurile în viitorul apropiat. Cum poate fi rezolvată această situație.
Alina Costache
17 mai 2024, 08:38
Această bancă din România renunță la carduri! Toți românii trebuie să știe această informație
Această bancă din România renunță la carduri! Toți românii trebuie să știe această informație

Această bancă din România a făcut un anunț extrem de important pentru toți clienții. În viitorul foarte apropiat, cardurile nu vor mai fi valabile, deci, cu alte cuvinte clienții nu le vor mai putea utiliza.

Raiffeisen Bank România și-a anunțat toți clienții că în următoarea perioadă, persoanele care dețin Mastercard vor fi nevoiți să le schimbe cu unele noi. Acest lucru se datorează faptului că această bancă a decis să aleagă un alt emitent de carduri. În acest fel, CEO-ul Raiffeisen Bank a declarat că mișcarea are în vedere creșterea investițiilor în materie de dezvoltare a serviciilor bancare.

Citește și: Cum poţi să câştigi bani de la bancă dacă faci 7.000 de paşi zilnic. Alte concursuri îţi pot aduce 2 studiouri la Mamaia, 5 bucătării complet echipate sau 1.000 de bilete la Coldplay

„Parteneriatul exclusiv cu Visa ne va da posibilitatea să investim mai mult. Vom avea un singur focus de investiție: o singură platformă pe care trebuie să o dezvoltăm, ceea ce va duce la procese mai rapide ale tranzacțiilor”, a declarat Zdenek Romanek, CEO Raiffeisen Bank România.

Cardurile de credit Raiffeisen urmează să fie înlocuite în perioada 15 iulie – 31 octombrie 2024, iar cele de debit în perioada 1 august 2024 – 31 martie 2025.

Vladimir Kalinov, vicepreședinte Retail la Raiffeisen Bank, a dezvăluit că Mastercard și Visa avea o pondere egală de carduri Raiffeisen Bank. După ce cardurile vor fi înlocuite, clienții trebuie să introducă noile date în platformele de unde obișnuiau să facă cumpărături. Procedura este gratuită la înlocuirea cardului Mastercard cu unul Visa

„Digitalizarea a fost întotdeauna o prioritate pentru Visa întrucât ajută consumatorii și companiile să se adapteze la o economie globală în continuă mișcare prin tranzacții cât mai rapide, simple și sigure.

Raiffeisen Bank ne este alături de mai bine de trei decenii la construirea ecosistemului local de plăți, iar noul nostru parteneriat exclusiv, care prevede emiterea sub sigla Visa a tuturor cardurilor din vastul portofoliu al băncii, reprezintă un moment de referință pe piața din România, care ne va permite să accelerăm procesul de inovație de care avem nevoie în sectorul plăților”, a declarat Cătălin Creţu, General Manager pentru Bulgaria, Croația, România, Slovenia la Visa.

Citește și: Burduja îl somează pe actualul primar general să dezvăluie sursele de finanţare ale campaniei. Nicuşor Dan: „De la USR, donaţii, am făcut împrumut la bancă”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Pariul lui Pancu la Rapid. Vrea să relanseze cariera unui fost internațional care fusese trecut pe „lista neagră”
Capital.ro
Decizie importantă pentru asociațiile de proprietari. Instanța a dat verdictul. Cine nu respectă prevederile legale este sancționat
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți