Această plantă cu flori minunate te OTRĂVEŞTE. Nu o mai ţine în casă

Florile sunt cea mai la îndemână soluție, și cea mai ieftină, de a înfrumuseța locuința. Trebuie să avem mai multă grijă la ce alegere facem în acest sens.
Iulian Tudor
23 mai 2018, 03:49
Această plantă cu flori minunate te OTRĂVEŞTE. Nu o mai ţine în casă

Leandrul este recunoscut ca fiind o plantă otrăvitoare. Cu toate acestea, ea încă se mai regăsește în multe locuințe. Este bine totuși să o evitați atunci când vă decideți să vă luați flori pentru decorarea încăperilor din casă.

Au existat numeroase situații în care animalele de companie (câini, pisici) au mâncat frunze și crengi de leandru, iar veterinarii nu au mai putut să facă nimic ca să-i salveze.

Citeşte şi Plantele otrăvitoare pe care le avem în casă şi nu ştim cât rău ne pot face

Încă un motiv în plus pentru care această plantă nu se ține în casă este faptul că leandrul e un real pericol pentru cei mici.

Aşadar, chiar dacă leandrul face parte din categoria plantelor medicinale, este cunoscut ca fiind extrem de toxic. Acest lucru se datorează glicozidelor care au efect cardiotoxic, deci poate duce la aritmii sau alte probleme cardiace, dar are și efecte neurotoxice, deci influențează negativ activitatea cerebrală.

Absolut toată planta este otrăvitoare, iar cei care se ating de sevă se pot irita destul de grav. Ceea ce este interesant este faptul că toxinele acestei plante nu dispar nici dacă lemnul de leandru este ars. Așadar, nu ardeți planta în preajma copiilor sau animalelor.

Omagul este o altă plantă otrăvitoare, se cunoaște de secole faptul că în războaie, vârfurile săgeților erau îmbibate în otravă de omag. Ingerarea accidentală poate duce la deces, acaeasta conține neurotoxine și cardiotoxine care pot vătăma organismul în doar jumătate de oră.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Tragerea la sorţi turul 1 preliminarii UEFA Champions League, live video online. Cu cine pică U Craiova și când joacă. Ce adversar ar putea să aibă în turul 2
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
Ţările europene cu cea mai ieftină cazare. Destinaţiile sunt de vis, dar prea puţin ştiute de turişti
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți