Achiziţii ilegale la Institutul Patrimoniului. Statul a fost prejudiciat cu 2,2 milioane de euro

Poliţiştii fac, miercuri, 14 percheziţii în Bucureşti şi Maramureş, la persoane suspectate că ar fi obţinuit ilegal contracte de achiziţii publice de peste 2,2 milioane de euro, iar în dosar ar fi vizaţi şi angajaţi ai Institutului Naţional al Patrimoniului suspectaţi de abuz în serviciu.
Romania TV
26 sept. 2012, 05:35
Achiziţii ilegale la Institutul Patrimoniului. Statul a fost prejudiciat cu 2,2 milioane de euro

Percheziţiile au fost dispuse în urma cercetărilor efectuate de ofiţerii de investigare a fraudelor de la Poliţia Capitalei, într-un dosar penal ce priveşte săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu contra intereselor publice, în formă continuată şi instigare la abuz în serviciu contra intereselor publice, în formă continuată.

În cadrul acestui dosar sunt cercetate nouă persoane, unele dintre acestea pentru că ar fi obţinut contracte de achiziţii publice în valoare de peste 2,2 milioane de euro, fără a fi respectate prevederile legale, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Capitalei.

Contractele au fost obţinute cu sprijinul unor funcţionari care lucrează într-o instituţie publică, în perioada august – septembrie 2012, a precizat Poliţia Capitalei.

Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, printre suspecţi ar fi şi angajaţi ai Institutului Naţional al Patrimoniului, care ofereau achiziţii publice pentru restaurări şi construcţii.

Poliţiştii de la Serviciul de Investigare a Fraudelor din Poliţia Capitalei, cu sprijinul Serviciului Român de Informaţii, fac percheziţii la 14 adrese din Bucureşti şi judeţul Maramureş, urmând să pună în exercutare 13 mandate de aducere.

Acţiunea poliţiştilor bucureşteni este coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 4 şi este sprijinită de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Maramureş.

DailyBusiness
Ajutor de la stat pentru părinții nou-născuților în 2025. Ce sume de bani primești în primii ani de viață ai copilului
Spynews
Cine este fostul soț al Mădălinei Pamfile. Cei doi s-au despărțit la un an după nunta din Dubai
Bzi.ro
Oana Moșneagu a ajuns pe masa de operații! „Am avut nevoie de anestezia generală”
Fanatik.ro
Trucul care te ajută să păstrezi usturoiul mult timp fără să încolţească. Secretul celor mai buni grădinari
Capital.ro
Bani în România după deces. Termen de depunere dosar 3 ani. Statul e obligat să plătească
Playtech.ro
Locul din România în care turiştii dau năvală. S-au rezervat deja cazări pentru următoarele luni, este un record
DailyBusiness
Bani mai mulţi pentru românii cu maşini vechi. Cine primeşte 8.500 de euro de la stat
Adevarul
Noi detalii despre uciderea ofițerului rus responsabil de moartea a zeci de civili ucraineni. Cum a fost lichidat
wowbiz.ro
Alexia Eram și iubitul secret, prima ceartă în public! AVEM IMAGINILE care îl vor unge pe suflet pe Mario Fresh | PAPARAZZI
Spynews
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Evz.ro
Noi reguli în 2025. Prioritatea la trecerea de pietoni, complicată
Ego.ro
Cum arăta Elena Lasconi în tinerețe. O confunzi lejer cu Andreea Esca dar și cu... Marilyn Monroe?
Prosport.ro
Primele imagini cu explozivul cuplu Tamaş – Alexa, din Asia Express, în infernul din Filipine, cu 31 de grade la ora 18:00 şi 75% umiditate. FOTO&VIDEO EXCLUSIV
kanald.ro
Alertă de tsunami în Caraibe! Autoritățile au emis această avertizare după un cutremur de 7,6 grade
Cancan.ro
Alex Velea, primul mesaj după scandalul monstru de la Neatza: Urmează ceva…
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Se renunță la card. Anunț pentru românii care scot bani cash. E valabil la bancomat în toată țara
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. El are 72 de ani, ea doar 24. Milionarul nu mai are nicio jenă și se afișează cu ea peste tot
stirilekanald.ro
"Au fost asasinați la comandă". Said și Izvor Arabu au pierit împușcați în piept, în răfuiala dintre clanuri
substantial.ro
Netanyahu consideră propunerea lui Trump privind Fâșia Gaza drept ‘revoluționară’
MediaFlux
ANUNȚ MAJOR pentru ROMÂNII care au CENTRALĂ TERMICĂ
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Zodii de femei care își ajută soții să adune averi. Atrag banii ca un magnet