Copacii ne influenţează sănătatea: Moartea oamenilor, legată de cea a pomilor

Unii pacienţi se restabilesc mai repede după o operaţie când camera de spital dă spre copaci, mamele a căror sarcină s-a dezvoltat într-un loc împădurit au mai puţin tendinţa să aibă copii subponderali decât celelalte şi s-a observat că viaţa într-un loc cu verdeaţă duce la scăderea presiunii arteriale şi a altor consecinţe ale stresului.
Alina Costache
12 iun. 2013, 18:06
Copacii ne influenţează sănătatea: Moartea oamenilor, legată de cea a pomilor

Să existe cu adevărat o legătură între mediul natural şi starea bună a sănătăţii?, se întreabă huffingtonpost.fr. Natura dă răspunsul sub forma unui mic scarabeu, insecta verde a frasinului, care devastează pădurile americane din 2002. Se apreciază că aproape 100 milioane de copaci au murit din cauza acestei insecte. Biologul Geoffrey Donovan a studiat consecinţele directe ale dispariţiei masive a arborilor asupra sănătăţii oamenilor, scrie Agerpres.

‘M-am ocupat de bolile cardiovasculare şi respiratorii pentru că sunt influenţate de calitatea aerului şi de stres’, a spus el într-un interviu la postul de radio PBS. Se ştie că pomii au efect pozitiv asupra calităţii aerului. Ipoteza lui de lucru a fost că, cadă arborii ne influenţează sănătatea, atunci dispariţia a 100 milioane de copaci ar trebui să aibă urmări.

În statele invadate de scarabeu, cercetătorul a arătat că interveniseră cu 15.000 decese mai mult din cauza unor boli cardiovasculare decât media zonelor neinfestate de insectă. Acelaşi lucru a fost valabil în cazul bolilor respiratorii: în zonele despădurite au murit cu 6.000 de persoane mai mult decât în regiunile unde nu s-a înregistrat prezenţa insectei.

Cercetătorul a mai constatat că, cu cât insectele se aflau de mai multă vreme într-o zonă, cu atât rata mortalităţii era mai ridicată. Concluzia lui Donovan a fost că pomii sunt esenţiali pentru sănătatea oamenilor. Prin urmare, oameni politici şi persoanele private ar trebui să aibă în vedere plantarea de copaci nu numai pentru reîmpăduriri la ţară, ci şi în oraşe.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Universitatea Craiova a refuzat o ofertă de 2.000.000 de euro de la Dinamo Kiev! Suma pe care o vrea Mihai Rotarul pentru unul dintre titulari
Capital.ro
Cod rutier 2026. Documente obligatorii pentru șoferi. Amendă de până la 1.730 de lei dacă le uiți acasă. Poza nu este suficientă
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?