Acţiunile Boeing revin în creştere la bursă

La Bursa de pe Wall Street, acţiunile Boeing au revenit miercuri pe creştere, după ce declinul înregistrat luni şi marţi a anulat aproximativ 29 de miliarde de dolari din capitalizarea bursieră a grupului aeronautic american, transmit site-ul rt.com şi Reuters.
Alina Costache
13 mart. 2019, 14:01
Acţiunile Boeing revin în creştere la bursă

În predeschiderea şedinţei bursiere de miercuri, acţiunile Boeing au urcat cu 1,9%, primul avans din ultimele trei zile, după ce un avion Boeing 737 MAX s-a prăbuşit duminică în Etiopia.

Luni, acţiunile Boeing au scăzut cu 5% iar marţi cu încă 6,1%, astfel încât grupul aeronautic a pierdut aproximativ 29 de miliarde de dolari din capitalizarea sa bursieră.

Declinul acţiunilor Boeing a provocat marţi şi scăderea cu 0,38% a indicelui Dow Jones Industrial, chiar dacă ceilalţi doi indici, S&P 500 şi Nasdaq au închis în creştere cu 0,30% şi, respectiv, 0,44%.

Agenţia Europeană pentru Siguranţa Aviaţiei (EASA) a decis, marţi, suspendarea tuturor zborurilor în Europa cu avioane Boeing 737 MAX, în urma tragediei aviatice produse duminică în Etiopia, potrivit Agerpres.

Într-un comunicat emis de EASA se menţionează că această ”măsură de precauţie” se aplică de marţi începând cu ora 19:00 GMT şi vizează ambele modele de Boeing 737 MAX date până în prezent în exploatare, respectiv MAX 8 şi MAX 9.

Un aparat Boeing 737 MAX 8 al companiei Ethiopian Airlines, cu 157 de persoane la bord, s-a prăbuşit duminică la sud-est de Addis Abeba la scurt timp după decolare, la patru luni după un accident similar al unui avion de acelaşi tip al companiei Lion Air în Indonezia soldat cu 189 de morţi, în urma ambelor catastrofe neexistând supravieţuitori, potrivit Agerpres.

După prăbuşirea avionului etiopian, mai multe ţări au dispus suspendarea zborurilor cu avioane Boeing 737 MAX, la fel procedând şi numeroase companii aeriene.

În schimb, operatorii americani nu au anunţat nicio măsură de oprire la sol a respectivelor avioane, în timp ce producătorul Boeing a transmis că Administraţia Federală a Aviaţiei din SUA nu a emis deocamdată nicio dispoziţie obligatorie privind Boeing 737 MAX.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Iar cu Levski?! Cu cine joacă U Craiova în play-off-ul Europa / Conference League. Oltenii sunt capi de serie la tragerea la sorți de luni şi pot da iar peste bulgari
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Ce salariu oferă Lidl pentru un post de vânzător. Cât ajunge să câștige un angajat
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Zlatan Ibrahimovic, distrus în direct: ”Nu are pic de inteligență, e un băgător de seamă! Stă și crapă semințe undeva pe San Siro, nu va fi vreodată cineva în afara gazonului”
MediaFlux
PAPARAZZI Cântărețul celebru e total schimbat. Dacă nu Fizz, atunci cine?
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România