Activistul Daniel Bodnar a fost atacat cu un cuţit de patronul unui gater, cu o zi înainte de accidentul în care şi-a fracturat coloana VIDEO

Daniel Bodnar a fost atacat cu un cuţit de către un gaterist, luni, 18 ianuarie, cu doar câteva ore de producerea accidentului rutier în urma căruia a fost grav rănit.
George Russo
22 ian. 2021, 16:03
Activistul Daniel Bodnar a fost atacat cu un cuţit de patronul unui gater, cu o zi înainte de accidentul în care şi-a fracturat coloana VIDEO

Activistul de mediu Daniel Bodnar a fost atacat cu un cuţit de către patronul unui gater, cu doar câteva ore înainte de producerea teribilului accident de circulaţie de la Suceviţa. Atacul s-a produs după ce Daniel a sunat la 112 ca să sesizeze un transport suspect de material lemnos.

S-a întâmplat pe raza comunei Frumosu, din judeţul Suceava, unde Daniel şi colaboratorii săi monitorizau zona pentru a depista transporturile ilegale cu material lemnos.

Potrivit Stirisuceava.net, activiştii au urmărit transportul de buşteni până la poarta unui gater, acolo unde proprietarul, înarmat cu un cuţit i-a ameninţat şi a atacat maşina în care se aflau.

Agresorul a tras de două ori de uşa maşinii, a deschis-o şi a încercat să-l atace pe şofer cu cuţitul. Şoferul a reuşit totuşi să se apere, să închidă uşa şi să o blocheze. Parte din incident a fost filmat de Daniel Bodnar.

Activistul Daniel Bodnar este în pericol de a rămâne paralizat

Echipajul de poliţie care s-a deplasat la locul sesizării l-a informat pe Daniel Bodnar că poate depune plângere penală în termen de 90 de zile.

În aceeaşi noapte, la ora 2.20, maşina în care Daniel Bodnar era pasager a ieşit în decor şi s-a izbit întimpanul unui podeţ, la Suceviţa.

La volan era Dani Ghinghiloschi, prietenul lui Daniel Bodnar.

Poliţiştii susţin că pe fondul oboselii, şoferul a pierdut controlul asupra volanului, iar maşina s-a izbit în capul unui podeţ, a ricoşat într-o poartă, a pus la pământ un indicator rutier şi apoi a ajuns într-un şanţ de pe marginea drumului. În urma impactului, conducătorul auto care purta centura de siguranţă a scăpat cu răni uşoare.

Daniel, însă, nu avea centură şi a suferit leziuni importante la nivelul coloanei vertebrale. El a fost operat la spitalul de Neurochirurgie din Iaşi şi va face recuperare în Viena. Imediat după accident, Daniel nu îşi simţea picioare.

Citeşte şi: Măsuri de relaxare în Bucureşti DE LUNI. Se redeschid restaurantele, barurile, cinematografele, teatrele și sălile de jocuri la o capacitate de 30%

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Germania ia în calcul să nu meargă la Cupa Mondială din cauza lui Donald Trump! Și alte naționale europene ar putea boicota turneul final
Capital.ro
Moneda națională dispare definitiv de la 1 februarie 2026. Nu va mai fi acceptată. Euro devine singurul mijloc legal de plată
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend