Actorul de la Bollywood Sanjay Dutt a ieşit din închisoare după aproape 4 ani

Unul din starurile indiene de la Bollywood, Sanjay Dutt, a ieșit joi din închisoare, după aproape patru ani petrecuți în spatele gratiilor pentru deținere ilegală de arme, transmite AFP.
Iulian Tudor
25 feb. 2016, 12:47
Actorul de la Bollywood Sanjay Dutt a ieşit din închisoare după aproape 4 ani

Actorul de 56 de ani supranumit „băiatul rău” al Bollywoodului fusese condamnat în 2007 la șase ani de închisoare pentru deținere ilegală de arme, care i-ar fi fost date de persoane implicate într-o serie de atentate cu bombă comise la Bombay în 12 martie 1993, soldate cu 257 de morți, informează AGERPRES. El a fost eliberat pe cauțiune în 2007, în așteptarea apelului. Pedeapsa i-a fost confirmată de Curtea Supremă în 2013, iar Sanjay Dutt a fost închis din nou.

Citeşte şi ROMÂNII AU TALENT. Dans indian pe picioroange, show-ul a la Bollywood care i-a extaziat pe Smiley şi Bartoş

La ieșirea din închisoarea din Pune (vestul Indiei), actorul a fost așteptat de un mare grup de ziariști, dar s-a urcat repede în mașină. „Datorită sprijinului lor am ieșit”, a declarat actorul la aeroportul din Pune, referindu-se la fanii săi. El a beneficiat de eliberare anticipată pentru bună purtare.

Capitala economică a Indiei a fost zguduită în 1993 în mai puțin de două ore de circa zece explozii, în contextul unor tulburări interconfesionale în care erau implicați hinduși și musulmani. Atentatele, cele mai devastatoare din istoria țării, ar fi fost planificate de organizații islamice care voiau să se răzbune după confruntările dintre hinduși și musulmani petrecute cu câteva luni înainte.

Sanjay Dutt a fost condamnat fiindcă deținea o pușcă automată și un pistol provenind dintr-un stoc de arme aduse în India înainte de atentate. Actorul, cu mamă musulmană și tată hindus, ambii foste mari vedete indiene, a spus că avea armele pentru a-și proteja familia.

În 2007 fusese achitat de acuzația de complicitate la atentat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
FCSB – Dinamo în sferturi și Rapid – Craiova în semifinalele din Cupa României? Toate calculele după tragerea la sorți a grupelor
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Lovitură pentru Bolojan și PNL! Au pierdut toate procesele
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat