Adeverinţe şi certificate, de la ghişeu. Aparţinătorii persoanelor decedate trebuie să ştie asta

Aparţinătorii persoanelor decedate trebuie să ridice de la ghişeu certificate de deces şi adeverinţe de înhumare, începând din 16 noiembrie. Autorităţile au renunţat la dispoziţiile din perioada stării de urgenţă atunci când spitalele trimiteau online toate documentele necesare la Evidenţa Populaţiei.
Alina Costache
18 nov. 2020, 23:13
Adeverinţe şi certificate, de la ghişeu. Aparţinătorii persoanelor decedate trebuie să ştie asta
Adeverinţe şi certificate, de la ghişeu

Adeverinţe şi certificate, de la ghişeu. Dacă în starea de urgenţă autorităţile emiteau actele în fomat electronic direct către primării, iar oamenii erau scutiţi de drumuri în plus, acum lucrurile au revenit la „normal”.

Citeşte şi: Ce se întâmplă cu certificatele de deces ale Alexandrei şi Luizei. Tonel Pop: „E caz unic pe planetă”

Adeverinţe şi certificate, de la ghişeu

În Caraş Severin oamenii sunt nemulţumiţi, deoarece sunt trimişi de la un ghişeu la altul pierd foarte mult timp. ”Această procedură ar putea să rămână în vigoare și după pandemie”, a spus un bărbat, potrrivit Antena3.ro.

În alte cazuri, problema este și mai mare deoarece mulţi aparţinători sunt în izolare şi nu au voie să părăsească domiciliu.

În starea de urgenţă, atât certificatele de deces cât şi certificatele de naştere erau trimis în format electronic către primării. Măsură care reducea şi timpul de aşteptare, iar oamenii erau scutiţi de birocraţie.

Măștile oferă o protecție redusă împotriva Covid-19

Constatările sunt în concordanţă cu cercetările anterioare. Experţi în sănătate au susţinut mult timp că masca oferă doar o protecţie limitată pentru persoana care o poartă.

Un articol danez publicat miercuri arată că măştile faciale oferă persoanelor care le poartă o protecţie limitată împotriva infecţiei cu COVID-19, însă susţine că acest lucru nu ar trebui folosit ca argument împotriva utilizării lor pe scară largă pentru a împiedica infectarea altor persoane, relatează Reuters.

În cadrul studiului, care a fost realizat în lunile aprilie şi mai când autorităţile daneze nu au recomandat purtarea măştilor, 6.024 de adulţi au fost împărţiţi în două grupuri – unul purtând măşti şi celălalt un grup de control.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a unit trioul pe care Gigi Becali îl visează la FCSB! Florinel Coman, Denis Drăguș și Florin Tănase au făcut spectacol în vacanță. Video
Capital.ro
Banca blochează accesul la banii din cont. Situația în care nu se poate retrage cash. Documentul care trebuie prezentat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
Nicu Gheară, spaima fotbalului românesc? Momentul în care ”i-a înghețat” pe Gigi Becali și Dumitru Dragomir: ”Le era frică!”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?