Adina Vălean: Nu am avut niciodată încredere în cei din PSD

Ruperea Uniunii Social Liberale (USL) reprezintă un avantaj pentru PNL în campania la europarlamentare, dar şi un avantaj în sensul general, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă la Târgovişte, europarlamentarul liberal Adina Vălean.
Romania TV
04 apr. 2014, 16:37
Adina Vălean: Nu am avut niciodată încredere în cei din PSD

”Eu cred că în această campanie sau în orice reprezintă un avantaj (ruperea USL n.r.). În sensul următor: eu, datorită istoriei mele personale şi felului în care am văzut eu lucrurile începând cu anii ’90 încoace, nu am avut niciodată o apetenţă sau încredere în cei din PSD. De altfel, nici în politicile socialiste europene nu cred prea mult, mi se pare că sunt dăunătoare grav economiei şi nu fac, în fond, să aducă nicio plusvaloare vieţii cetăţenilor, deşi pretind că asta ar fi ţinta lor”, a precizat Vălean.

Europarlamentarul PNL s-a referit şi la motivele ruperii USL.

”Eu am crezut că USL reprezintă un contract între două partide diferite care îşi propun împreună să atingă un anume obiectiv politic. În momentul, însă, în care unul dintre parteneri nu mai respectă contractul, nu are sens să mai rămâi alături de el. Problema pentru PNL a fost cu atât mai gravă cu cât, practic, în acest Guvern Ponta noi nu am reuşit să ne transmitem mesajele şi măsurile liberale către electoratul de dreapta pe care dorim să îl reprezentăm. Eram într-o situaţie imposibilă. Adică, ce să facem? După umărul domnului Ponta să spunem: am vrea să facem cutare măsură, dar nu ne lasă domnul Ponta. În felul acesta lucrurile nu aveau cum să continue”, a afirmat Adina Vălean.

Candidat pentru un nou mandat de europarlamentar, Adina Vălean a fost prezentă, vineri, la Târgovişte, unde s-a întâlnit cu membri ai organizaţiei PNL Dâmboviţa.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Simona Halep, din nou îndrăgostită! Fotografia misterioasă postată de fostul număr 1 WTA. Galerie Foto
Capital.ro
Călin Georgescu anunță că e gata pentru pedeapsă. SUA îi pot hotărî soarta: Declar public că-mi asum toate consecințele
Playtech.ro
Vine furia albă în România! Vor fi troiene de zăpadă, viscol puternic. A fost schimbată prognoza meteo
Adevarul
Singurii lideri europeni felicitați de Putin de Crăciun și Anul Nou. Lista este completată de șefi de stat din întreaga lume și aliați ai Rusiei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Irina Deleanu șochează. De ce arată atât de bine la 50 de ani: 'Ai să râzi''. GALERIE FOTO
MediaFlux
Lista tuturor sărbătorilor din 2026! Iată ce vom sărbători în fiecare lună a anului
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend