Admitere liceu 2018: Tezele unice schimbă repartizarea computerizată. Primele reacţii

Rectorul Universităţii de Vest Timişoara (UVT), Marilen Pirtea, a declarat, luni, că introducerea tezelor unice la elevii de gimnaziu, în paralel cu menţinerea examenului de Evaluare Naţională, va avea efecte negative atât asupra elevilor, cât şi asupra cadrelor didactice şi a sistemului educaţional.
Filip Stan
25 iun. 2018, 08:10
Admitere liceu 2018: Tezele unice schimbă repartizarea computerizată. Primele reacţii

Admitere liceu 2018: Rectorul Universităţii de Vest Timişoara (UVT), Marilen Pirtea, susţine că modul în care se creionează în acest moment noile condiţii de admitere la liceu demonstrează o lipsă de coerenţă şi de aliniere la tendinţele internaţionale în domeniu, una dintre variantele luate în discuţie între Ministerul Educaţiei şi partenerii săi prevăzând atât păstrarea Evaluării Naţionale, cât şi introducerea de teze unice pentru elevii de gimnaziu.

„Rolul tezelor unice va fi să înlocuiască media generală de absolvire a claselor V-VIII. Tehnic, e doar risipă de resurse, ambele sunt tipuri de evaluare cu aproximativ acelaşi caracter. Să se aleagă ori una, ori alta”, a precizat coordonatorul Comisiei de Educaţie a PNL, Marilen Pirtea.

Deputatul a mai punctat că introducerea tezelor unice presupune resurse umane, logistice şi financiare considerabile, întrucât acestea li s-ar adăuga celorlalte evaluări naţionale deja existente, de la sfârşitul claselor a VII-a şi a VIII-a.

„Operaţionalizarea acestor noi testări naţionale va încărca şi mai mult activitatea cadrelor didactice, iar punerea accentului pe teste standardizate înseamnă reducerea foarte mare a flexibilităţii în predarea la clasă, ceea ce omoară plăcerea copiilor de a învăţa”, a completat Marilen Pirtea.

El a mai remarcat şi faptul că nimeni nu a explicat motivul şi scopul pentru care s-ar lua o astfel de decizie. 

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Bîrligea sau Nsimba? Pe cine a ales Giovanni Becali: „E un cal de curse, dar e nărăvaș!”
Capital.ro
Doliu în lumea comediei. Un mare actor a murit. S-a confruntat cu probleme de sănătate timp de doi ani
Playtech.ro
Raportul medico-legal a stabilit cauza morții lui Mario. Ce a provocat moartea adolescentului de 15 ani din Cenei
Adevarul
Echipajele ucrainene de drone „afumă” tancurile rusești în ascunzătorile lor
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
A aflat cine ar urma să îl înlocuiască pe Lucescu la națională și a răbufnit: ”Nimic nu o să facă! Spune multe despre ce crede FRF”
MediaFlux
Dorian Popa a plâns în fața magistraților, în timp ce se judeca apelul în dosarul în care este acuzat de conducere sub influența substanțelor interzise. Ce s-a întâmplat în sala de judecată
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil