Adrian Câciu anunță o nouă creștere. „Venitul mediu lunar disponibil pentru economisire per gospodărie la finalul trimestrului II 2024 a crescut cu 37%”

Adrian Câciu a anunțat că venitul disponibil pentru economisire al gospodăriilor din România a înregistrat o creștere care ajunge de la 1290 de lei în al doilea trimestru din 2024, conform datelor publicate de INS.
Filip Stan
07 oct. 2024, 18:09
Adrian Câciu anunță o nouă creștere. „Venitul mediu lunar disponibil pentru economisire per gospodărie la finalul trimestrului II 2024 a crescut cu 37%”

Conform datelor publicate de INS, această creștere reprezintă o creștere de 37% față de aceeași perioadă a anului trecut, când venitul disponibil pentru economisire era de 941 lei. Adrian Câciu a subliniat că acest avans este un semn pozitiv pentru consolidarea stabilității economice a gospodăriilor românești.

Adrian Câciu anunță o creștere a veniturilor per gospodărie

INS a raportat că veniturile totale medii lunare ale gospodăriilor în al doilea trimestru al anului 2024 au ajuns la 8210 lei, ceea ce înseamnă 3274 lei de persoană. Comparativ cu primul trimestru al acestui an, veniturile au crescut cu 2%. În comparație cu aceeași perioadă a anului trecut, veniturile totale medii lunare pe gospodărie au crescut cu 18,8%, iar cele pe persoană cu 18,2%.

„Venitul mediu lunar disponibil pentru economisire per gospodărie la finalul trimestrului II 2024 a crescut cu 37%, respectiv la 1290 lei, fata de 941 lei cat era in trimestrul II 2023.

Venitul mediu lunar disponibil pentru economisire pe persoana a crescut cu 36%, respectiv la 514 lei de la 378 lei”, a declarat ministrul Câciu.

Citește și: Pe cine ar alege Marcel Ciolacu să fie premier, dacă ar câștiga alegerile prezidențiale. „Fără reținere. Nu suntem prieteni, ci doi adversari care ne respectăm”

Prioritatea PSD rămâne creșterea puterii de cumpărare pentru români

Câciu a mai punctat că una dintre prioritățile de bază ale Partidului Social Democrat a fost și rămâne creșterea puterii de cumpărare a cetățenilor români. Câciu, care a ocupat și funcția de ministru al Finanțelor, a subliniat că aceste date demonstrează eficacitatea măsurilor economice adoptate pentru sprijinirea cetățenilor și sporirea bunăstării sociale.

„Din analiza datelor privind veniturile si cheltuielile gospodăriilor, date care iau în calcul toate gospodăriile din România, rezultă o creștere substanțială a venitului disponibil pentru economisire sau pentru alte activități decât cele uzuale”, a mai scris Adrian Câciu, pe pagina lui de Facebook.

Citește și: Exclusiv / Daniel Savu o demolează pe Diana Șoșoacă, după ce CCR a exclus-o de pe lista pentru Cotroceni. ”Era văzută foarte des la ambasada Rusiei. A avut cel mai antisemit discurs inacceptabil într-o țară UE”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Penalty și roșu pentru Rapid? Cristi Balaj, verdict ferm: „A fost mai mult decât atât!”. De ce VAR nu a greșit că nu l-a chemat pe arbitru să revadă faza. Exclusiv
Capital.ro
Cum verifici dacă ai datorii la Primărie? Metoda prin care afli online dacă ai restanțe la taxe și impozite
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie depuse la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat