Adrian Iovan a câştigat POSTMORTEM procesul cu statul român

Tribunalul Prahova a acordat moștenitorilor regretatului pilot Adrian Iovan sumele reprezentând diferența dintre pensia inițială și pensia revizuită și calculată.
Alina Costache
11 iun. 2014, 14:59
Adrian Iovan a câştigat POSTMORTEM procesul cu statul român

O importantă casă de avocatură afirmă într-un comunicat de presă că a câștigat „un nou proces colectiv privind pe de o parte repunerea în drepturi a pensionarilor aviatori, dar și încasarea retroactivă a diferențelor de bani dintre pensia inițială și pensia revizuită și recalculată pe toți cei patru ani, pe de altă parte”.

Totodată, Piperea şi Asociații l-a reprezentat și pe defunctul Adrian Iovan. Tribunalul Prahova i-a făcut dreptate acestuia post-mortem, acordând moștenitorilor sumele reprezentând diferența dintre pensia inițială și pensia revizuită și recalculată, se mai arată în comunicatul de presă, citat de dcnews.ro.

În anii 2010-2011, succesiv, Guvernul a tăiat pensiile aviatorilor, reducându-le cu un procent ce a variat între 60% şi 97%. În executarea deciziei președintelui țării, și aparent în baza unei legi (Legea nr. 119/2010, contrară CEDO, deci inaplicabilă) au fost emise decizii de recalculare a pensiilor a mii de foști aviatori. Aceste decizii au fost atacate în instanţă de o alianță procesuală gestionată de „Piperea și Asociații”, iar Curtea de Apel Bucureşti a admis irevocabil contestația, repunându-i în drepturile lor inițiale pe pensionarii aviatori.

ADRIAN IOVAN, MESAJUL prin care pilotul pare că şi-a presimţit MOARTEA

Casa de avocatură arată că fostul guvern, observând că instanţele de judecată au repus în plată pensiile în formula lor inițială, de dinainte de așa-zisa reformă, a edictat un nou act normativ – Ordonanţa de Urgenţă nr. 59/2011 – prin care a revizuit pensiile. Diferenţa dintre cele două măsuri succesive de tăiere a pensiilor a fost doar de denumire – recalculare/revizuire – întrucât efectul a fost același, în sensul că pensiile au fost diminuate în același cuantum.

„În aceleași condiții de alianță procesuală gestionată de „Piperea și Asociații”, au fost atacate în instanţă şi noile decizii de revizuire a acestor pensii. În dosarul nr. 58004/3/2011, Tribunalul Prahova a emis din nou o soluție favorabilă pensionarilor aviatori, anulând și deciziile de revizuire şi obligând Casele de pensii să repună în plată pensiiile în varianta lor inițială, de dinainte de așa-zisa reformă”, spune comunicatul de presă.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Materiile la care David Popovici nu a excelent la școală. Ce au făcut profesorii pentru campionul olimpic
Capital.ro
Criza lovește puternic industria auto: mii de angajați, vizați de restructurări
Playtech.ro
6 plaje mai puțin cunoscute din Grecia recomandate de românii care le-au descoperit. Alternative la Thassos, Lefkada și Zakynthos
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?