Adrian Marinescu: Toate locurile din spital de la ATI sunt ocupate. Sunt pacienți în așteptare și au nevoie de internare

Valul patru al pandemiei indică un nou record negativ, iar locurile din spital de la Terapie Intensivă sunt ocupate, a avertizat managerul Institutului Matei Balș, Adrian Marinescu.
Filip Stan
12 sept. 2021, 09:56
Adrian Marinescu: Toate locurile din spital de la ATI sunt ocupate. Sunt pacienți în așteptare și au nevoie de internare

Valul patru al pandemiei indică un nou record negativ, iar locurile din spital de la Terapie Intensivă sunt ocupate, a avertizat managerul Institutului Matei Balș, Adrian Marinescu.

,,Nu numai că nu sunt locuri la terapie intensivă, în momentul în care se eliberează aceste locuri, din diverse considerente, ele se ocupă cu pacienții cu forme severe tot din spital. Ceea ce este și mai grav este că toate locurile din spital în momentul de față sunt ocupate, iar ceea ce se eliberează în prima parte a zilei se ocupă imediat, tocmai că sunt pacienți în așteptare și au nevoie de internare’’, a precizat Adrian Marinescu, managerul Institutului Matei Balș, la Realitatea PLUS.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat că nu este exclus să ajungem iar la zece mii de cazuri noi pe zi, iar medicii avertizează că nu mai au unde să interneze pacienții cu forme grave de COVID.

Raed Arafat: România ar putea depăși pragul de 10.000 de infectări pe zi

Raed Arafat, șeful DSU, spune că e posibil ca România să depășească pragul de 10.000 de infectări pe zi în valul patru al pandemiei de coronavirus.

„Eu pot spune că este posibil (n.r. depășirea a 10.000 de cazuri zilnic ), o să vedem. Avem de aceasta dată, totuși, un procent de persoane vaccinate și un procent de persoane trecute prin boală, avem 31% de vaccinați și mai avem cel puțin 15-20% care au trecut prin boală.

Putem să spunem că există oameni care chiar dacă se vor îmbolnăvi, nu vor veni la spital și nu vom avea același impact pe sectorul sanitar pe durată lungă. Față de valul trecut, avem arma (n.r. vaccinul), pe care nu o folosim”, a declarat Raed Arafat la Digi24.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Mergi pe jos 30 de minute pe zi și Ministerul Sănătății te premiază! Un fost campion olimpic a realizat un program revoluționar într-una din țările cu cea mai mare obezitate din lume
Capital.ro
Pensionarii care pot primi bani în plus după ieșirea la pensie. Documentele care pot majora pensia
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Horoscop 8 iulie: Energia zilei aduce schimbări, claritate și noi oportunități
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?