Adrian Năstase intervine în scandalul ursului ucis: Prin isteria declanșata de unele ONG-uri ecologiste vor apărea presiuni legislative interne ce vor determina efecte în lanț!

Adrian Năstase vine cu o reacţie în cauza ursului ucis de prințul Emanuel von und zu Liechtenstein. Fostul premier spune că atitudinea ONG-urilor care dau sfaturi României în actualul context este una exagerată.
Filip Stan
07 mai 2021, 15:47
Adrian Năstase intervine în scandalul ursului ucis: Prin isteria declanșata de unele ONG-uri ecologiste vor apărea presiuni legislative interne ce vor determina efecte în lanț!

Adrian Năstase intervine în scandalul ursului ucis. Social-democratul spune că nedrept faptul că ministrul Mediului a fost pus la zid și lăsat de unul singur în gestionarea acestei probleme.

Adrian Năstase intervine în scandalul ursului ucis: Prin isteria declanșata de unele ONG-uri ecologiste vor apărea presiuni legislative interne ce vor determina efecte în lanț!

“Prin 2003, la o întâlnire la Paris, cu președintele Chirac, acesta, înainte de a aborda temele politice, m-a întrebat de ce noi, în România , împușcăm urși. I-am răspuns că apreciem sfaturile de la prieteni, dar se pare că noi știm să gestionăm populația (acestor mamifere – n.r.), având peste 6.000 de urși (acum probabil s-a ajuns la aproximativ 10.000), spre deosebire de Franța, unde ultimii doi urși tocmai fuseseră împușcați, din greșeală. I-am propus să relocăm un număr de urși în Franța. Mi-a spus că fermierii francezi ar fi nefericiți.

Nu știu cum a avut loc „extragerea” lui Arthur, dacă s-au respectat regulile sau nu. Lucrurile se vor clarifica. Problema este că prin isteria declanșata de unele ONG-uri ecologiste (mai ales din străinătate), vor apărea presiuni legislative interne ce vor determina efecte în lanț.

Vânătoarea are ca rezultat, atunci când este raționala, să păstreze un echilibru între populația de urși și arealul în care aceștia trăiesc. Acest areal însumă cam 2,8 milioane de hectare la nivelul anilor ’60. Pe această suprafață erau estimați 4.050 de urși în 1968. Acum, numărul lor este peste dublu în suprafețe despădurite masiv. De ce ne mirăm că în aceste condiții, ei coboară spre zona de dealuri? Sunt unele zone unde pagubele pe care le produc sunt serioase. În 1986, în Harghita erau 1.155 de ursi. Pagubele au însemnat 1200 ha pădure cojită, 798 bovine, 75 de cabaline ucise, 602 ovine 39 porcine. În ultimii ani, au fost atacați de urși și au murit între 15 și 20 de cetățeni români, anual. De-a lungul deceniilor, numărul de ursi „extrași” a fost între 100-200″, a scris Adrian Năstase pe blogul său.

Ar trebui „extrași” urșii după ce au atacat sau trebuie acționat preventiv, menținând o densitate controlată? “Cei deștepți știu răspunsul. Idioții sau cei interesați vor fi, în continuare, fanatici”, a spus Adrian Năstase.

Citeşte şi: Primele măsuri luate după uciderea ursului Arthur. Anunţ de ultimă oră al minstrului Tanczos Barna

DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Cum se spală, de fapt, în mod corect mașina la spălătoriile self wash. Este un truc pe care puțini șoferi îl știu
Capital.ro
Victorie pentru Elena Udrea! Judecătorii au luat decizia: Faptele au fost...
Playtech.ro
1.000 de lei amendă pentru şoferii din marile oraşe. Ce nu mai au voie să facă, pare un gest banal la volan
DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Adevarul
Orașul din România ocolit de străini în anii '90: „Pe hărțile turistice europene, în dreptul lui este capul de mort”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Taxa pe care nimeni n-o poate evita. Intră în vigoare de la 1 septembrie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Mihai Leu a lăsat mesaje pentru cei rămași! Preotul le-a citit la înmormântare cu lacrimi în ochi
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Doliu în fotbal! A murit unul dintre cei mai emblematici jucători ai Generației de Aur
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Beneficiile cireselor pentru sanatate
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. Doamna Borsec cară peste 150.000 de sticle cu apă minerală și nici nu le simte. Sofia Crețu-Hu poartă accesorii și bijuterii de peste o sută de mii. De euro!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Coreea de Nord a inaugurat cu fast un mega-resort pe litoral, dar turiștii străini lipsesc