Adrian Năstase: Propun unirea PG cu DNA şi numirea Monicăi Macovei la conducere

Fostul premier Adrian Năstase a comentat ironic criza înregistrată în prezent în justiţie şi a subliniat că singura care poate salva situaţia este Monica Macovei.
Filip Stan
02 apr. 2013, 20:56
Adrian Năstase: Propun unirea PG cu DNA şi numirea Monicăi Macovei la conducere

Într-un articol publicat marţi seara pe blogul personal, Adrian Năstase propune, ironic, unirea Parchetului General cu DNA şi numirea la conducerea noii instituţii a fostului ministru al Justiţiei, Monica Macovei.

„Propun, totuşi, pentru acest moment de grea cumpănă, o soluţie foarte simplă: unirea Parchetului General cu DNA într-o singură structură şi numirea la conducerea sa a Monicăi Macovei. Argumentele vor fi, sper, convingătoare: Monica Macovei a fost procuror şi în timpul lui Ceauşescu, în domenii importante ale economiei – agricultura şi transporturile; a fost procuror şi după Revoluţie şi chiar dacă a fost «demisionată» din motive de lipsă de «celeritate», cunoaşte mecanismele din interior; este mentorul lui Mark Gitenstein şi în perspectiva preluării de către acesta a conducerii Fondului Proprietatea, construit în perioada în care ea a fost ministru al justiţiei (oferind această posibilitate legală că acţionariatul majoritar să nu mai fie românesc), va putea să asigure prin intermediul expertului anti-corupţie, Laura Ştefan, o legătură strânsă cu cel care a făcut o scurtă pauză diplomatică, la Bucureşti, în cariera sa de lobbist şi care, acum, va reveni în domeniul afacerilor’, a scris Năstase pe blog.

CITEŞTE ŞI: REACŢIA lui Năstase, după ultimul dosar: Unii au regretat că nu am folosit decât un singur cartuş

El a mai arătat că Monica Macovei este şi „independentă” politic şi că a fost „inclusă cu forţa de Traian Băsescu în lista de sinecuri ale PDL la Bruxelles nu a fost decât o neînţelegere – la fel faptul că a fost vicepreşedinte al PDL”.

„De altfel şi membrii PDL o consideră «independentă», cele 200 de voturi, din 4.500, obţinute în calitate de candidat la preşedinţia PDL atestă acest lucru; este apreciată la Bruxelles, relaţia sa de prietenie cu două doamne de acolo va face că intrarea noastră în Schengen să se rezolve chiar retroactiv, din 2011; în acest mod, diferendele din interiorul USL şi cu Antena 3 vor fi atenuate iar populaţia va avea asigurarea că lupta împotriva «sistemului ticăloşit» din 2000-2004 va continua, chiar dacă am ajuns în 2013; vom dovedi, în acest fel, şi faptul că am înţeles obiecţiile DE PRINCIPIU, cuprinse în MCV, chiar dacă acest punct nu figurează în textul MCV din 2006, negociat de Monica Macovei”, a punctat fostul premier.

Adrian Năstase a mai arătat că, personal, nu are nimic împotrivă ca CSM-ul să facă propunerile, aşa cum s-au făcut pe vremea guvernului pe care l-a condus.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Nadia Comăneci, fetiţa din Oneşti care a ajuns superstar mondial! 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii la Jocurile Olimpice
Capital.ro
Pensie 2026. Beneficiile pe care pensionarii le pot primi de la stat. Mulți nu depun cererea
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa finalistei CM 2026: ”A trișat întotdeauna, o scursură de națională, cea mai oribilă din lume!”
MediaFlux
Sumă imensă pentru uciderea lui Donald Trump. A fost publicat și locul unde ar putea fi omorât
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România