Adrian Ţuţuianu dezvăluie de ce Liviu Dragnea a trecut-o pe linie moartă pe Olguţa Vasilescu

Senatorul Adrian Ţuţuianu a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă la Târgovişte, că lui Liviu Dragnea îi convine faptul că Olguţa Vasilescu nu a fost numită ministrul Transporturilor, adăugând că preşedintelui PSD nu îi plac liderii care au imagine bună.
Romania TV
09 ian. 2019, 12:02
Adrian Ţuţuianu dezvăluie de ce Liviu Dragnea a trecut-o pe linie moartă pe Olguţa Vasilescu

„Faptul că Olguţa Vasilescu nu a fost numită ministrul Transporturilor este o situaţie care îi convine de minune lui Liviu Dragnea. Explic puţin. Olguţa Vasilescu, dincolo de simpatiile şi antipatiile dintre mine şi ea, face parte din categoria liderilor PSD cu o imagine bună. Liviu Dragnea nu suportă liderii care au o imagine bună. Şi, atunci, cred că a stimulat-o în direcţia plecării de la Ministerul Muncii la Ministerul Transporturilor, luând în calcul faptul că nu va fi validată această propunere de preşedintele Iohannis”, a spus Ţuţuianu.

Acesta a mai afirmat că preşedintele Klaus Iohannis se comportă ca un candidat.

”Suntem în situaţia în care preşedintele Iohannis se comportă ca un candidat (…). Era evident că preşedintele nu poate să nu ia act de revocarea din funcţie a doi miniştri. Era atât de limpede încât nu a fost decât un act de război politic şi nu o chestiune fundamentată constituţional. Faptul că nu a numit propunerile făcute de prim-ministru, aici suntem în zona în care preşedintele se poate pronunţa. Curtea Constituţională, prin mai multe decizii, a statuat dreptul preşedintelui de a refuza anumite propuneri. Vom vedea care sunt argumentele”, a mai spus Adrian Ţuţuianu.

Exclus la sfârşitul anului trecut din PSD, Ţuţuianu a explicat şi de ce Olguţa Vasilescu poate fi marginalizată în partid.

”Olguţa Vasilescu nu mai este în guvern, ceea ce îi convine lui Liviu Dragnea, nu mai este o persoană care are tribună. Totdeauna, dacă ai tribună, poţi să te exprimi mai mult. Nu are nici ministerul, nu are nici vreo funcţie în Parlamentul României, în felul acesta, Liviu Dragnea a înlăturat un posibil contestatar sau un posibil candidat la preşedinţia României, aţi văzut că unii deja au comentat pe chestiunea asta. Cu cât vor comenta mai mult, cu atât Olguţa Vasilescu va fi mai marginalizată în partid”, a spus Adrian Ţuţuianu.

Întrebat de jurnalişti dacă Olguţa Vasilescu a participat la întâlnirile contestatarilor lui Liviu Dragnea, Ţuţuianu a spus că el nu a avut discuţii cu Olguţa Vasilescu niciodată pe subiectul acesta.

”Manda a participat”, a mai precizat Ţuţuianu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Cine trebuia să fie la volanul microbuzului morții, în locul șoferului de 83 ani! Dezvăluiri noi despre accidentul în care a fost implicat lotul lui Dinamo 2. Exclusiv
Capital.ro
ANAF schimbă regulile în 2026. Se aplică taxe suplimentare pentru aceste cheltuieli. Cine plătește
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Horoscop 3 august. Ziua în care norocul își schimbă favoriții. Cine începe cu stângul și cine transformă ghinionul într-o mare șansă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România