Adversar de coşmar pentru CFR Cluj în Liga Campionilor. Campioana României nu e cap de serie

Campioana României, CFR Cluj, și-a aflat adversara din turul I preliminar al UEFA Champions League, în urma tragerii la sorți care a avut loc la Nyon. Formația antrenată de Dan Petrescu va da piept cu Astana (Kazahstan).
Romania TV
18 iun. 2019, 12:22
Adversar de coşmar pentru CFR Cluj în Liga Campionilor. Campioana României nu e cap de serie

CFR Cluj – Astana, în turul I al UEFA Champions League. Gruparea din Gruia va juca primul meci în deplasare. La Astana joacă internaţionalul român Dorin Rotariu, care a ajuns în Kazahstan la începutul acestui an, după ce Club Brugge a acceptat să-l vândă pentru 1,5 milioane de euro.

4.241 de kilometri vor trebui să bată campionii României pentru primul meci al sezonului, adică aproximativ opt ore petrecute în zbor.

La Astana a antrenat românul Ioan Andone, în 2013, an în care kazahii au încheiat campionatul pe locul 2. Lotul celor de la Astana e cotat la 24 de milioane de euro, vedetele echipei fiind aripa dreaptă Marin Tomasov (3,5 milioane de euro), fundaşul stânga Dmitri Shomko (2,5 milioane de euro) şi aripa stângă Roman Murtazaev (2,5 milioane de euro).

Turul I preliminar din Liga Campionilor se va desfășura la datele de 9/10 iulie (prima manșă), respectiv 16/17 iulie (manșa secundă).

Turul I din UEFA Champions League – programul complet
Nõmme Kalju (EST) – Shkëndija (MKD)

Sūduva (LTU) – Steaua Roșie Belgrad (SRB)

Ararat-Armenia (ARM) – AIK Stockholm (Suedia)

Astana (KAZ) – CFR Cluj (ROU)

Ludogorets (BUL) – Ferencváros (HUN)

CFR Cluj nu este cap de serie în turul I preliminar al Ligii Campionilor, ediţia 2019/2020, şi poate da peste un adversar dificil încă din primele manşe, potrivit grupelor anunţate, luni, de UEFA.

FC Astana din Kazahstan, echipa lui Dorin Rotariu, Ludogoreţ din Bulgaria, echipa românilor Cosmin Moţi, Dragoş Grigore şi Claudiu Keşeru, Steaua Roşie Blegrad din Serbia, AIK Stockholm din Suedia şi Shkendija Tetovo din Macedonia sunt posibilele adversare ale campioanei României în primul tur.

Tragerea la sorţi este marţi, de la ora 15.30, la Nyon. Meicurile vor avea loc la 9-10 iulie, turul, respectiv 16-17 iulie.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ghanezii vor să șocheze o planetă întreagă! Ce vor face la meciul cu Anglia, convinși că le va aduce victoria
Capital.ro
Vacanțele pe apă care schimbă turismul: de ce tot mai mulți aleg croazierele fluviale
Playtech.ro
Cele mai mari greșeli financiare pe care le fac românii după 40 de ani. Mulți ajung să regrete abia la pensie
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur recunoaște: ”Mircea Lucescu mi-a mai dat câte o palmă! Tot timpul îmi spunea: «Copilul meu...»”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?