Adversarul de temut al lui David Popovici. Înotătorul i-a doborât timpul la 100 metri liber și are de gând să-l înfrângă la Mondiale

Pan Zhanle a stabilit referința sezonului 2023 la proba de 100 m liber la întrecerea națională din țara sa, îmbunătățind performanța lui David Popovici.
Alina Costache
07 mai 2023, 20:33
Adversarul de temut al lui David Popovici. Înotătorul i-a doborât timpul la 100 metri liber și are de gând să-l înfrângă la Mondiale
El este rivalul lui David Popovici

Pan Zhanle are 18 ani și tocmai a stabilit referința sezonului 2023 în proba de 100 m liber, la întrecerea națională din țara sa. Înotătorul a reușit să facă cele două bazine în 47,22 s, doborând performanța lui David Popovici, care era de 47,61 s.

Au mai rămas două luni până la începerea Campionatelor Mondiale de la Fukuoka, cursa de 100 de metri liber anunțându-se a fi una dintre cele mai disputate.

Citește și: David Popovici, gest demn de un băiat de aur! Sportivul și-a donat medalia de aur de la Mondiale pentru copiii bolnavi de cancer

Campionul titlului și deținătorul recordului mondial este David Popovici, acesta devenind un reper pentru ceilalți tineri înotători. Până acum câteva zile, românul deținea timpul de referință pe plan mondial și în acest an, reușind să înoate cele două lungimi de bazin în 47,61 s, la Campionatele Naționale de la Otopeni.

„A fost peste așteptările mele, timpul meu e undeva în jur de 47,50 s la antrenamente. Sper să fiu unul dintre cei mai buni înotători din lume și să concurez împotriva lui David Popovici într-o zi”, a declarat chinezul Pan Zhanle.

Citește și: David Popovici este de neoprit! Băiatul de aur al natației din România s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, la 100 de m liber

Timpul lui Zhanle etse record pentru Asia și al 11-lea din toate timpurile. David și adversarul său au concurat împreună într-o finală mondială, la Budapesta, unde românul a fost pe primul loc, cu un timp de 47,58 s, iar chinezul al patrulea, cu un timp de 47,79 s.

David Popovici este în continuare favorit să-și păstreze titlul mondial, dar tot mai mulți înotători rânvnesc la coroana sa.

Cei mai buni timpi din 2023 la 100 metri liber

  1. Pan Zhanle (China) – 47,22 s
  2. David Popovici (România) – 47,61 s
  3. Katsuhiro Matsumoto (Japonia) – 47,82 s
  4. Josh Liendo (Canada) – 47,86 s
  5. Wang Hayo (China) 47,89 s

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Răsturnare de situație! Mihai Stoica, vești extraordinare înainte de FCSB – Rapid: revenire spectaculoasă! Update Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Doar cine îi citește cărțile poate înțelege: E comunist, cu un cult creștin rescris de el
Playtech.ro
Cât este ajutorul de înmormântare. Suma actualizată pentru decembrie
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”