AEP: Depozitele candidaţilor la alegerile europarlamentare vor fi depuse într-un cont special

Autoritatea Electorală Permanentă a stabilit normele de constituire a unui cont colector special în care candidaţii la alegerile europarlamentare din 25 mai vor trebui să depună sumele de bani la a căror plată sunt obligaţi, potrivit legii.
Adrian Ilie
16 apr. 2014, 18:20
AEP: Depozitele candidaţilor la alegerile europarlamentare vor fi depuse într-un cont special

„Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) informează că, la alegerile parţiale pentru Camera Deputaţilor şi Senat din 25 mai 2014, depozitele candidaţilor vor putea fi depuse în contul colector special, nepurtător de dobândă, numit „Cont Colector AEP Alegeri Parlamentare” la CEC Bank, Unitatea Pilot Victoria cu numărul: RO63CECEB50433RON2092670″, se arată în comunicatul Autorităţii.

Valoarea depozitului pentru fiecare candidat este de cinci salarii minime brute pe ţară. Cum de la 1 ianuarie 2014 salariul minim brut pe ţară a fost stabilit la 850 de lei pe lună, cei ce-şi doresc să ajungă europarlamentari trebuie să depună în contul deschis de AEP suma de 4250 de lei. Plata se va putea face la orice agenţie CEC Bank din ţară.

„La fiecare depunere efectuată, plătitorii vor furniza următoarele date: numele și prenumele candidatului pentru care se constituie depozitul; codul numeric personal al candidatului; partidul politic sau organizația cetățenilor aparținând minorităților naționale care a propus candidatul. În cazul alianțelor politice sau electorale se indică membrul alianței care a propus candidatul, iar în cazul candidaților independenți se trece mențiunea „candidat independent”; numărul circumscripției și județul; numărul colegiului pentru Camera Deputaților respectiv pentru Senat; candidatul independent, în plus față de elementele prevăzute la lit. a) – e), va preciza și numele, prenumele și codul numeric personal al persoanei împuternicite de acesta să solicite restituirea depozitului în caz de deces”, se mai arată în comunicatul AEP.

În situaţia depunerilor individuale, datele de mai sus vor fi înscrise în formularul de depunere numerar. În situaţia depunerilor efectuate pe bază de tabel (de exemplu, reprezentantul partidului), informaţiile de mai sus vor fi cuprinse într-un tabel nominal înregistrat la partidul politic şi se vor elibera chitanţe individuale.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Primul antrenor care refuză să-i ia locul lui Marius Baciu la FCSB: „Nu voi ajunge niciodată acolo!”
Capital.ro
Pensii 2026. Nu te găsește poștașul acasă? Ce trebuie să faci ca să nu rămâi fără bani
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România