Noapte neagră! Atac cu rachete la aeroport. Un Airbus 320 a fost lovit când se pregătea de decolare

Principalul aeroport din Libia a fost atacat de rachete iar un avion a fost avariat în timp ce se pregătea de decolare, conform unui purtător de cuvânt al Forţelor Speciale de Prevenire a Atacurilor (Rada), chiar în ziua în care delegaţiile ONU şi ale Franţei au ajuns în capitala Tripoli pentru a discuta despre un plan de pace, scrie Reuters.
Alina Costache
19 apr. 2018, 18:40
Noapte neagră! Atac cu rachete la aeroport. Un Airbus 320 a fost lovit când se pregătea de decolare

O rachetă a lovit un avion Airbus 320 iar altele au lovit sala de sosiri la aeroportul Mitiga din Tripoli în jurul orei locale 02:00. Nimeni nu a fost rănit, conform purtătorului de cuvânt.

Trimisul ONU Ghassan Salame şi ambasadoarea franceză Brigitte Curmi au ajuns la acelaşi aeroport pentru a participa la discuţii pentru pace. Birourile reprezentanţilor nu au emis un comunicat privind atacul.

Tripoli se află sub controlul mai multor grupări armate de la revoluţia în 2011 prin care a fost înlăturat de la putere Muammar Gaddafi.

Există guverne rivale la Tripoli din 2014 iar ambasadele străine şi-au mutat sediile în Tunisia.

Grupările armate care se luptă pentru teritoriu şi putere au atacat constant centrele de transport din Tripoli. Astfel, companiile aeriene au avut probleme în a-şi continua activitatea.

Rada, un grup de securitate care controlează aeroportul şi care lucrează pentru guvernul recunoscut internaţional al Libiei, susţine că rachetele au fost lansate de oamenii loiali unei miliţii conduse de Bashir „Vaca”, o grupare cu care s-a mai confruntat în trecut.

Curmi, ambasadoarea Franţei, s-a întâlnit cu reprezentanţii guvernului recunoscut internaţional la Tripoli în jurul orei locale 09:00 iar Salame, reprezentantul ONU, a participat la discuţii la prânz.

Întrebat dacă vor avea loc alegeri anul acesta, Salame a precizat după întâlnirea cu ministrul de Externe Mohamed Taher Siala: „Cu siguranţă. Am promis acest lucru în Consiliul de Securitate al ONU”. Nu a oferit mai multe detalii.

ONU a lansat o nouă rundă de discuţii în septembrie la Tunis între facţiunile rivale din Libia pentru a se pregăti de alegeri prezidenţiale şi parlamentare în 2018 dar nu s-a putut ajunge la un acord.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Soția lui Lautaro Martinez, mesaj emoționant după ce Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale 2026. Ce a avut de zis
Capital.ro
Miliardarul Warren Buffett are un card McGold care îi oferă mâncare gratuită pe viață. Cum a reușit această performanță
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Horoscop 17 iulie. O zodie dă lovitura în carieră, iar alta primește o veste care îi poate schimba complet planurile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România