Afacerea de 10 miliarde de euro anual pe care România trebuie să o facă cu Coca Cola şi Pepsi. Planul lui Călin Georgescu pentru salvarea bugetului

Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a vorbit despre potențialul economic al resurselor naturale ale României, subliniind cum țara ar putea juca un rol semnificativ pe piața internațională.
Filip Stan
04 feb. 2025, 11:19
Afacerea de 10 miliarde de euro anual pe care România trebuie să o facă cu Coca Cola şi Pepsi. Planul lui Călin Georgescu pentru salvarea bugetului

Într-o recentă apariție TV, Călin Georgescu a adus în discuție oportunitățile care pot contribui la dezvoltarea economică, bazându-se pe resursele naturale, cum ar fi apa. Acesta a făcut şi un calcul rapid, rezultând că România ar putea câştiga aproximativ 10 miliarde de euro anual din vânzarea apei.

„Un singur exemplu aș putea da: apa. Nu mă întorc la subiectul respectiv, dau doar un exemplu despre ce înseamnă business real”, a declarat Călin Georgescu.

El a subliniat faptul că România deține între 60 și 65% din sursele de apă din Europa, o resursă ce poate fi valorificată pentru a genera venituri semnificative. Georgescu a adăugat că, în ciuda consumului intern redus, țara are un potențial considerabil de a deveni un jucător major pe piața mondială a apei.

„Noi avem surse de apă, inclusiv ape minerale, iar din toate resursele existente în Europa, 60-65% se află la noi. Piața mondială a apei este evaluată la aproximativ 300 de miliarde de euro în prezent, dintre care patru mari companii – Nestlé, Pepsi, Coca-Cola și Danone – controlează aproximativ 55%. În România, consumăm doar 6,5 miliarde de metri cubi de apă anual, dar avem un potențial de 40 de miliarde.

Citeşte şi: Scandal pe legea pensiilor în Parlament. Schimb de replici între ministrul Muncii și opoziție din cauza pensiilor neindexate

Înainte de 1989, când sistemele de irigații funcționau în agricultură și industrie, consumam aproximativ 24 de miliarde. Diferența dintre consumul actual de 6,5 miliarde și potențialul de 40 de miliarde ne oferă un avantaj considerabil. Mai ales că, în prezent, Grecia este într-o situație critică: fermierii greci aveau un acord cu Bulgaria pentru furnizarea de apă, dar acesta a expirat recent. Acum, acești fermieri sunt disperați, deoarece, fără apă, agricultura greacă este grav afectată.

Toată lumea are nevoie de apă. Noi am putea furniza cel puțin 20 de miliarde de metri cubi din totalul de 40 de miliarde. În prezent, desalinizarea unui metru cub de apă costă între 1 și 4 euro. Noi am putea vinde un metru cub cu doar 0,5 euro, ceea ce ar însemna venituri de 10 miliarde de euro anual, doar din vânzarea apei. Acesta este un exemplu clar de unde ar putea veni banii. Banii nu trebuie să vină doar din împrumuturi”, a explicat Georgescu, la Realitatea Plus.

Citeşte şi: O nouă lovitură pentru Călin Georgescu. MAI a deschis dosar penal pentru finanțarea suveranistului la prezidențiale

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Incredibil ce a făcut Cristi Borcea înaintea unui derby Dinamo – Steaua: „A adus preotul în vestiar și i-a pus să jure pe Biblie!”
Capital.ro
Pensii străine în Italia: regim de 7% și locuințele de 1 euro. Ce trebuie să știe pensionarii din Diaspora
Playtech.ro
Grecia înăsprește regulile pentru turiști pe plaje. Turiștii vor fi supravegheați cu drone și riscă amenzi între 2.000 și 60.000 de euro
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți