Afacerile în sectorul de software şi IT au crescut cu 11,3% în 2016. Industria va depăşi 4 miliarde de euro, în 2017

Cifra de afaceri a sectorului de software și servicii IT din România a crescut, anul trecut, cu 11,3%, până la 3,6 miliarde de euro, comparativ cu datele din 2015, iar previziunile arată că, în 2017, va depăși valoarea de 4 miliarde de euro, potrivit celei de-a 4-a ediții a Raportului 'Software and IT Services in Romania', publicat marți de Asociația Patronală a Industriei de Software și Servicii (ANIS).
Romania TV
30 mai 2017, 14:27
Afacerile în sectorul de software şi IT au crescut cu 11,3% în 2016. Industria va depăşi 4 miliarde de euro, în 2017

Cifra de afaceri a sectorului, de 3,6 miliarde de euro, înregistrată în 2016 se datorează în primul rând exporturilor de software și servicii, a căror valoare a crescut cu 18,7% față de anul precedent, se arat în raport. În același timp, valoarea pieței interne a înregistrat o scădere cu 5,7% în anul 2016 comparativ cu 2015, ‘în condițiile în care ediția anterioară a studiului anticipa o creștere de 4,6%’.

‘Prognoza de creștere medie anuală pentru următorii 3 ani se păstrează în continuare la aproximativ 15%, în staționare față de estimarea comunicată în ediția 2016 a studiului. Exportul de software și servicii IT a ajuns, în 2016, la 2,6 miliarde de euro, cu aproape 19% mai mult față de 2015, reprezentând 74% din cifra de afaceri a sectorului. Estimările arată că ponderea exporturilor în totalul cifrei de afaceri a sectorului este în creștere și va atinge 79% în 2020, în condițiile curente ale pieței’, se arată în Raportul ANIS.

În ceea ce privește piața internă, care reprezintă aproximativ 26% din veniturile totale ale sectorului, aceasta a înregistrat o scădere în comparație cu anul anterior, ajungând la 935 milioane de euro.

Per ansamblu, afacerile din sectorul de software și servicii IT au crescut, în România, cu 11,3% în 2016, comparativ cu anul precedent, și vor depăși în 2017 pragul de 4 miliarde de euro, susțin reprezentanții pieței de profil.

Studiul ‘Software and IT Services in Romania 2017’ este un proiect ANIS, realizat de PAC – Pierre Audoin Consultants.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Încă o crimă comisă de un român șochează Italia! De ce l-a ucis Victor pe cel mai bun prieten și cum a ascuns cadavrul timp de o lună: victima a deschis un subiect sensibil
Capital.ro
Sprijin financiar de până la 1.250 de lei. Statul oferă bani lunar pentru tineri. Cine primește exact și în ce condiții se acordă
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Cel mai mare regret din viața miliardarului Ion Țiriac: ”Asta ar fi fost frumos”
MediaFlux
Măsuri de sprijin în energie pe fondul scumpirilor. Comisia Europeană vine cu recomandări pentru țările membre UE
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara