Afacerile lui Dragoș Anastasiu, vicepremierul lui Ilie Bolojan. Este acționar în 20 firme cu profit net de 2 milioane de euro pe an

Dragoș Anastasiu, vicepremierul lui Ilie Bolojan, este un afacerist proeminent și are firme care i-au adus un profit de 2 milioane de euro numai în 2024.
Alina Costache
02 iul. 2025, 11:36
Afacerile lui Dragoș Anastasiu, vicepremierul lui Ilie Bolojan. Este acționar în 20 firme cu profit net de 2 milioane de euro pe an
Afacerile lui Dragoș Anastasiu, vicepremierul lui Ilie Bolojan. Este acționar în 20 firme cu profit net de 2 milioane de euro pe an

Dragoș Anastasiu, unul dintre cei mai cunoscuți antreprenori din HoReCa, transporturi de persoane și turism, este vicepremier în guvernul Ilie Bolojan. De profesie medic, a trăit în Germania, de unde s-a întors în 1995 pentru a înființa firma Touring Europabus România, care a devenit membră a rețelei internaționale de transport de călători Eurolines.

Dragoș Anastasiu, om de afaceri de succes, vicepremier în guvernul Ilie Bolojan

Dragoș Anastasiu deține încă din 2015 complexul turistic Green Village 4* Resort din Sfântu Gheorghe și este investitor în alte proiecte turistice, închiriere de mașini și diferite servicii.

El este fost președinte al Camerei de Comerț Româno-Germane (AHK România), funcție pe care a deținut-o între 2016 și 2021, fiind implicat și în structuri asociative precum ANAT (Asociația Patronală de Agențiilor de Turism) sau Coaliția pentru Dezvoltarea României.

Citește și : Plan de austeritate în România. Ce măsuri pregătește Guvernul Bolojan, vicepremierul Dragoș Anastasiu: „Va fi o ordonanță trenuleț”

La nivelul lui 2024, Dragoș Anastasiu era acționar în 20 de firme, ce aveau o cifră de afaceri cumulată de circa 84,3 milioane de lei, cu un profit net total de 10,1 milioane de lei. Dintre acestea, 19 sunt în funcțiune, iar în 11 este acționar majoritar.

Afacerile în care este acționar majoritar au o cifră de afaceri cumulată de aproape 68,2 milioane de lei și un profit net de aproape 9 milioane de lei.

Cele mai mari patru firme în care Dragoș Anastasiu este acționar majoritar sunt Touring Rent Auto (96,18% din acțiuni), Touring Imobiliare (96,19% din acțiuni), Touring Eurolines (96,18% din acțiuni) și Valea Verde Transilvania (69,67% din acțiuni), conform Termene.

Citește și : Costel Alexe, președintele CJ Iași, vacanță de 10.000 de euro în Japonia pe banii contribuabililor. Participă la „sesiuni de prezentări privind economia Japoniei”, în timp ce românii suferă

Dragoș Anastasiu mai este asociat în firmele Massif Estate (9,62%), The Makers (24,05%), RentNation (19,24%), Rombus Transport (96,19%), Tal Aviation (47,13%), Touring IT Logistic (36,23%), Touring Europabus România (96,18%), Ad Wise 4 People (100%), Danubius Travel (100%), Nova Travel (96,21%), Dream Team Software (14,43%), Levant Marine Services (96,19%), Eurobus Leasing (96,31%), Crama Kund (16,72%) și Epic Visits (0,94%).

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Kyros Vassaras, prima măsură după scandalul izbucnit la finalul meciului Universitatea Craiova – Dinamo 2-1: “I-a convocat de urgență!”
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Povestea „superleului”. Cel mai mare falsificator de bani din România, demascat de o greșeală minusculă. Bancnotele lui au păcălit chiar și SRI
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Cristi Chivu, primele declarații după ce a câștigat campionatul din Italia: Staff-ul meu merită multe laude
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR