Agnes Tirop, campioană mondială la cross country, a murit la doar 25 de ani. Prima ipoteză: ar fi fost ucisă de soţ!

Kenyanca Agnes Tirop, campioană mondială la cross country în 2015 şi de două ori medaliată la Campionatele Mondiale la 10.000 metri, a murit la doar 25 de ani.
Filip Stan
13 oct. 2021, 18:58
Agnes Tirop, campioană mondială la cross country, a murit la doar 25 de ani. Prima ipoteză: ar fi fost ucisă de soţ!

Agnes Tirop, campioană mondială la cross country, a murit la doar 25 de ani. Atleta kenyană Agnes Tirop, campioană mondială la cross country în 2015 şi de două ori medaliată la Campionatele Mondiale la 10.000 metri, a murit la doar 25 de ani. Ea ar fi fost ucisă de soţul ei, scrie BBC.

Agnes Tirop, campioană mondială la cross country, a murit la doar 25 de ani

Federaţia Kenyană de Atletism (AK) a anunţat că a pierdut „o bijuterie, o stea a atletismului cu ascensiune fulgerătoare”: „Kenya a pierdut o bijuterie, unul dintre atleţii cu cea mai rapidă creștere de pe scena internațională, datorită performanțelor sale pe pistă. Chiar luna trecută a doborât recordul la 10 km la cursa Road to Records din Germania. CV-ul său include, de asemenea, un titlu mondial de cross country în 2015, al doilea cel mai tânăr medaliat la acest nivel”.

Doliu în sportul românesc. A murit o mare jucătoare şi antrenoare de tenis

Primele date ale anchetei merg pe ipoteza conform căreia soţul acesteia este bănuit că ar fi înjunghiat-o! Agnes Tirop a devenit campioană mondială la cross country în 2015, la doar 19 ani. La 10 000 m, ea a fost medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale din 2017 şi la ediţia din 2019. În luna august, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, ea a încheiat pe locul patru la 5.000 de metri şi recent a stabilit un record mondial la 10 km pe şosea, trecând linia de sosire în 30:01, cu 28 de secunde mai puţin față de recordul anterior deținut de Asmae Leghzaoui din Maroc, stabilit în 2002.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
O femeie din Rusia a cucerit Everestul fără tub de oxigen. Puțini știu că este soția unui celebru sportiv
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Medicul Ștefan Busnatu, propunerea pentru Sănătate din guvernul Tomac, vedetă pe Instagram! Vorbește despre inimă la bustul gol VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți