Ai avut probleme de greutatea încă din copilărie? Iată care este cauza

Lupta cu kilogramele în plus a început pentru tine încă din adolescenţă, dar eşti conştient că ai avut probleme cu greutatea încă din copilărie? Ei bine, felul in care te-au crescut părinţii poate fi o cauză a kilogramelor în exces.
Alina Costache
20 oct. 2015, 06:11
Ai avut probleme de greutatea încă din copilărie? Iată care este cauza

Daca ai fost „grasun/a” inca din copilarie, iar kilogramele in exces au reprezentat o problema pentru tine chiar si atunci cand ai crescut, se prea poate ca stilul de crestere al parintilor tai sa fie cauza.

Mai multe cercetari au aratat ca supraponderabilitate si obezitatea sunt mai frecvente in randul copiilor care au parinti foarte stricti, autoritari, comparativ cu copiii care au parinti ce-si manifesta mai des afectiunea si care sunt dispusi sa discute cu micutii lor inainte de a interzice sau a permite o anumita actiune.

Mai mult, problemele cu kilogramele in exces ale copiilor crescuti de parinti autoritari tind sa-i afecteze si pe parcursul adolescentei, dar si al atingerii maturitatii, daca copilul in cauza, devenit adult nu a reusit sa-si construiasca de unul singur increderea in sine pe care i-au strivit-o parintii, in copilarie.

Dar ce inseamna „stil de crestere” a copilului? Oamenii de stiinta, psihologi, terapeuti, pediatri, au stabilit ca exista patru stilul de crestere a copilului, parintii incadrandu-se intr-unul dintre acestea:

Stilul autoritar – parintii nu lasa loc discutiilor, isi manifesta mai rar afectiunea fata de copil, dar stabilesc o multime de reguli de la care micutul nu are voie sa se indeparteze

Citeşte mai mult pe Lyla.ro

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
“Scriitorul” Coelho! Antrenorul Universității Craiova, exuberant după event: “Am o adevărată carte în suflet! Și o voi purta mereu cu mine”. Cât mai are contract la echipă
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi 600 de lei în plus la pensie. Mugur Isărescu, anunț privind data de 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Cele mai ieftine orașe din România pentru trai în 2026. Unde plătești mai puțin pe chirie, mâncare și utilități
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi