Ajutor financiar pentru tinerii sub 35 de ani din Italia. Cine este exclus de la plată

Publicat recent, decretul introduce o modificare majoră față de forma inițială a măsurii, și anume excluderea angajărilor realizate înainte de 31 ianuarie 2025, data la care Comisia Europeană a emis autorizarea pentru program. De asemenea, vor fi excluse angajările efectuate înainte de publicarea circularei INPS, document care trebuie să clarifice procedura aplicării bonusului.
Alina Costache
10 mart. 2025, 09:17
Ajutor financiar pentru tinerii sub 35 de ani din Italia. Cine este exclus de la plată

Ajutor financiar pentru tinerii sub 35 de ani din Italia. Decretul de punere în aplicare privind Bonusul pentru Tineret, publicat pe 27 februarie, a generat confuzie în rândul companiilor, excluzând din beneficiile fiscale angajările efectuate înainte de 31 ianuarie 2025. Măsura a fost criticată dur, în special de Mișcarea 5 Stele (M5S), care acuză Guvernul că îngreunează accesul firmelor la facilități, scrie stiridiaspora.ro.

Citește și: Ireal! A băut o caffè latte și a plătit de patru ori mai mult. Cine a fost ”victima” și unde s-a întâmplat

Deputatul M5S Davide Aiello a descris situația drept „o mizerie administrativă” care afectează companiile și creează incertitudine. Acesta a atras atenția asupra faptului că măsura este în contradicție cu prevederile Decretului de coeziune, care stabilea inițial perioada de aplicare între 1 septembrie 2024 și 31 decembrie 2025.

Programul oferă o scutire totală de la plata contribuțiilor sociale pentru angajatorii care recrutează tineri sub 35 de ani care nu au mai avut un contract permanent. Companiile pot beneficia de o contribuție lunară de până la 500 de euro pentru fiecare angajare, pe o perioadă de doi ani. Pentru regiunile din sudul Italiei, această sumă crește la 650 de euro.

O altă restricție importantă este că bonusul nu poate fi cumulat cu alte facilități similare, însă poate fi compatibil cu maxi-deducerea fiscală prevăzută de reforma Irpef. Cu toate acestea, decizia Guvernului de a exclude angajările efectuate înainte de 31 ianuarie 2025 a generat nemulțumiri în rândul companiilor, care au făcut angajări anticipând sprijinul financiar promis de stat.

Citește și: Alertă la Paris. O bombă de 500 de kilograme din Al Doilea Război Mondial a blocat circulaţia trenurilor

Deputatul M5S Davide Aiello a ridicat problema printr-o interpelare adresată ministrului Muncii, Marina Calderone, cerând explicații cu privire la excluderea angajărilor efectuate înainte de 31 ianuarie. Aiello a subliniat că această măsură contravine cadrului stabilit inițial, afectând în mod direct companiile care au făcut angajări începând cu 1 septembrie 2024, în baza Decretului de coeziune.

„Ne aflăm în fața unui guvern care nici măcar nu cunoaște conținutul legilor pe care le scrie. Amatori în general”, a declarat Aiello pentru publicația Fanpage.it, acuzând executivul că a creat o situație haotică pentru mediul de afaceri.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ultrasul galez care a intrat pe gazon în Ghencea chiar înainte de România – Țara Galilor 2-1: „CSA Steaua, nu FCSB”
Capital.ro
Taxă suplimentară pentru proprietarii de mașini și locuințe. ANAF a stabilit termenul-limită pentru plată. Cine intră pe lista contribuabililor vizați
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți