AJVPS Dâmboviţa: Ursul care i-a atacat pe bărbatul de 45 de ani şi pe fiul său a fost provocat

Ursul care i-a atacat duminică dimineaţă pe bărbatul de 45 de ani şi pe fiul acestuia, în localitatea dâmboviţeană Vârfuri, a fost provocat, susţin reprezentanţii Asociaţiei Judeţene de Vânători şi Pescari Sportivi Dâmboviţa, fapt confirmat şi de rudele celor două victime.
Romania TV
22 sept. 2013, 14:53
AJVPS Dâmboviţa: Ursul care i-a atacat pe bărbatul de 45 de ani şi pe fiul său a fost provocat

Potrivit reprezentanţilor Asociaţiei Judeţene de Vânători şi Pescari Sportivi (AJVPS) Dâmboviţa, în cazul bărbatului de 45 de ani şi al fiului acestuia de 19 ani, ursoaica ar fi devenit agresivă doar după ce s-a simţit în primejdie, în condiţiile în care avea pui.

„Sigur a fost provocată această ursoaică. Gândiţi-vă că ea este cu pui, doi sau trei după cum relatează oamenii, altfel nu se explică de ce a atacat. Este fondul nostru de vânătoare, într-adevăr, şi am mai avut astfel de evenimente. Noi şi ieri (n.r. – sâmbătă) am avut acţiuni de îndepărtare a animalelor sălbatice, preventiv. Sunt aşa zisele «bătai» prin care vânătorii fac zgomote pentru îndepărtarea animelelor sălbatice. Am anunţat incidentele la ITRSV şi rămânem în zonă cu tot personalul. Nu ştim dacă a coborât sau nu după mâncare, dar faptul că aceasta era însoţită de pui este un element care arată că ea poate deveni periculoasă dacă este provocată”, a declarat directorul AJVPS Dâmboviţa, Cristian Stan.

Prefectul de Dâmboviţa: Se poate ajunge până la împuşcarea animalului dacă nu se mai poate face nimic

De asemenea, reprezentanţii AJVPS Dâmboviţa mai spun că dacă aceeaşi ursoaică l-ar fi atacat şi pe cel de-al treilea bărbat, atunci este posibil ca acest lucru să se fi întâmplat întrucât animalul şi-ar fi pierdut puii.

Rudele primelor două victime spun că, la un moment dat, ursoaica se afla în zona coteţului de porci, bărbatul de 45 de ani şi câinele său plecând în urmărirea acesteia.

„Ursoaica a plecat, a dat să fugă. Bărbatul meu, în mod instinctiv a dat să o alunge, iar ursoaica, văzând că se duc bărbatul meu şi câinele ciobanesc spre ea, s-a întors, i-a rupt hainele şi l-a muşcat de mână. Fiul meu când a văzut că taică-su este încolţit şi nu avea cu ce să-l ajute, a luat toporul sau lopata, nici eu nu ştiu prea bine, şi în acel moment s-a întors spre băiat. Vă daţi seama ce am simţit eu ca mamă când am văzut ursoaica peste fiul meu. Ce să vă mai spun, a fost groaznic”, a declarat soţia bărbatului.

Primarul din localitatea Vârfuri spune că oamenii din comună sunt obişnuiţi cu atacurile urşilor, fiind însă pentru prima dată când sunt atacaţi localnici, şi consideră incidentele drept „un semnal de alarmă”.

„Suntem obişnuiţi de mult cu urşii, nu este prima dată când ursul atacă la Vârfuri, dar este prima oară când se lasă cu oameni răniţi. Până acum am avut doar animale luate din gospodării de către urşi şi mâncate. Ce s-a întâmplat acum este un semnal de alarmă”, a declarat primarul Petre Iuga (PDL).

Cel de-al treilea bărbat atacat de urs a fost adus cu un elicopter SMURD la Spitalul Floreasca din Bucureşti, având fracturi la braţe şi la bazin, precum şi muşcături pe toată suprafaţa corpului. Elicopterul a aterizat pe velodromul din incinta stadionului Dinamo, iar pacientul a fost preluat de o salvare şi transportat la spital, aflat în apropiere.

DailyBusiness
Ucraina elimină limbile rusă și „moldovenească” de pe lista limbilor protejate. Româna își păstrează statutul oficial
Spynews
Noi informații în cazul tinerei care a murit după ce a născut la un spital privat din Constanța. Spitalul, explicații privind documentele medicale
Fanatik.ro
Ce ținută a purtat Ioana, soția lui Florinel Coman, când a fost nașă de botez. A strălucit datorită alegerii sale
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Președintele și administratorul de bloc sunt obligați să contribuie. Legea nu-i scutește
Playtech.ro
De ce să porneşti aerul condiţionat şi toamna sau iarna, în maşină. Experţii auto: “Nu este doar pentru vară”
Adevarul
Șoc în cultura română: Ecaterina Oproiu, apreciat critic de film, i-a turnat la Securitate pe Radu Beligan, George Călinescu și Nina Cassian
wowbiz.ro
Ți se rupe sufletul! Marele regret cu care Marinela Chelaru a plecat la cele veșnice
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
El este tânărul care a spulberat o mamă și pe copilul aflat în cărucior, pe o trecere de pietoni din București. Mesajul postat de șofer, chiar înainte de tragedie
Cancan.ro
'Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia 6 copii'. Acuzații dure după moartea Mădălinei din Giurgiu
iamsport.ro
Atac necruțător la adresa lui Mircea Lucescu: ”Stai acasă, plimbă-ți nepoții, du-te în parc, joacă șah! Și-a păstrat comportamentul securistic”
MediaFlux
Tradiții și superstiții de Cuvioasa Parascheva. De ce nu e bine să dai bani cu împrumut în 14 octombrie și ce mai este interzis azi
stirilekanald.ro
"Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia șase copii și uterul soției intact!” - Reacția dură a lui Nicu Ștefănuță după moartea tinerei din Constanța
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025