Al treilea atentat la viaţa lui Donald Trump. Un bărbat cu acte false a fost arestat, ce se întâmplă acum în SUA

Donald Trump ar fi fost vizat de un al treilea atentat la viaţa sa de când s-a înscris în cursa pentru Casa Albă, după cel din Pennsylvania, când a fost împuşcat în ureche, și cel de la terenul său de golf din Florida. Un bărbat care deţinea ilegal o puşcă de vânătoare şi un pistol încărcat a fost arestat la o intersecţie din apropierea mitingului lui Donald Trump din Coachella, California.
Filip Stan
14 oct. 2024, 08:11
Al treilea atentat la viaţa lui Donald Trump. Un bărbat cu acte false a fost arestat, ce se întâmplă acum în SUA
Al treilea atentat la viaţa lui Donald Trump. Un bărbat cu acte false a fost arestat, ce se întâmplă acum în SUA

Atentat la viaţa lui Donald Trump. Polițiștii locali au oprit un bărbat înarmat și care avea legitimații false, în fața mitingului din Coachella Valley. Vem Miller, 49 de ani, conducea un SUV negru când a fost oprit la un punct de control de securitate, iar asupra sa au fost găsite cele două arme de foc și un „încărcător de mare capacitate”. Bărbatul ar fi minţit că este jurnalist pentru a intra la eveniment, scrie NYPost.

„Probabil că am oprit o altă tentativă de asasinat”, a declarat șeriful districtului Riverside, Chad Bianco, care a precizat: „Era suficient de diferit pentru a-i alarma pe agenți”.

Citeşte şi: Hezbollah a atacat Israelul cu un roi de drone. Sistemul Iron Dome a fost depăşit, sunt cel puţin 70 de răniţi VIDEO

În mașină au fost găsite mai multe pașapoarte cu mai multe nume și mai multe permise de conducere, iar plăcuța de înmatriculare nu era înregistrată. Chad Bianco a adăugat că suspectul a declarat autorităților că este membru al grupului de extremă-dreapta numit Sovereign Citizens, iar plăcuța de înmatriculare era, de asemenea, „indicativă pentru un grup de indivizi care pretind că sunt Sovereign Citizens”.

Citeşte şi: Iran nu are niciun fel de linii roşii când este vorba de apărarea sa, avertizează ministrul de externe. SUA trimit un sitem antirachetă în Israel

Potrivit lui Chad Bianco, se crede că Vem Miller este membru al unei organizații antiguvernamentale de dreapta și că plănuia să îl ucidă pe Donald Trump. Acesta are o diplomă de masterat la UCLA, iar în 2022 a candidat pentru adunarea statului Nevada. Suspectul a fost reținut pentru deținerea unei arme de foc încărcate și a unui încărcător de calibru mare, fiind eliberat după ce a plătit o cauțiune de 5.000 USD.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Tajine de pui cu lămâie şi măsline. Rețeta lui Chef Horia Manea de la Meniu de vedetă
Fanatik.ro
Contre în direct între Mihai Stoica și Victor Angelescu: „Radu Petrescu e cu CFR, nu cu FCSB! / O iei pe coclauri!”. Video
Capital.ro
Regulă la bloc pentru proprietari. Costurile sunt obligatorii. Se achită indiferent de numărul locuitorilor
Playtech.ro
Temperaturi neobișnuite în România după ninsori și frig. Cum va fi vremea până la 1 martie
Adevarul
Noua ordine europeană dă frisoane la Paris și Londra. „Istoria are experiențele a două războaie mondiale devastatoare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De ce nu este bine să te speli pe cap în MARȚEA ALBĂ. Tradiții și superstiții în Săptămâna Albă 2026
iamsport.ro
Ce s-a ales de cunoscutul milionar român care și-a amenițat angajatul că ”îl bate și îl duce în pădure”. A avut probleme cu legea: ”E un om normal acum”
MediaFlux
Se anunță reguli noi la RCA! Asigurare de trei ori mai scumpă pentru anumiți șoferi
stirilekanald.ro
VIDEO Român arestat în Italia după ce a încercat să răpească o fetiță de un an și jumătate! Micuța a fost grav rănită
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat