ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Socialiştii europeni, pe primul loc în sondaje în Europa

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Socialiştii europeni ar obţine cele mai multe mandate pentru Parlamentul European, potrivit ultimelor sondaje din ţările membre ale UE.
Romania TV
30 apr. 2014, 11:05
ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Socialiştii europeni, pe primul loc în sondaje în Europa

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Datele provin dintr-o centralizare a tuturor sondajelor importante din Europa, din tarile membre UE, din prima saptamana de campanie electorala pentru alegerile europarlamentare. Simularea a fost realizata de echipa Infopolitic a Fundatiei Multimedia, iar calculul mandatelor tine cont de alocarea proportionala a acestora in fiecare tara.

Socialistii raman pe primul loc, la fel ca si la precendenta centralizare, realizata acum o luna. Isi maresc chiar numarul de mandate, ajungand la 215. Sunt urmati de popularii europeni, cu 211 mandate, si de liberalii europeni, cu 63 de mandate.

CITEŞTE ŞI ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014: Alianţa PSD-PC-UNPR ar obţine 42% din voturi, potrivit CSCI

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Conform datelor din sondajelor existente până la acest moment, S&D are cu 4 mandate în plus faţă de PPE. Este de așteptat ca ALDE să câștige aproximativ 63 de mandate. Trebuie menționat faptul că celelalte grupuri parlamentare și independenții ar putea câștiga aproximativ 261 de mandate (vezi grafic). Acest lucru este îngrijorător în condițiile în care, conform analizelor naționale, mai bine de jumătate dintre acestea ar reveni grupurilor eurosceptice sau anti-UE.

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. In ce priveste datele din Romania, simularea a cuprins urmatoarele date:

Citeşte şi ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. Cum va arăta buletinul de vot pentru europarlamentare

Datele pe Romania au cuprins urmatoarea alocare mandate:

Social-democrati – 15 mandate

Populari (PDL, PMP, UDMR) – 9 mandate

Liberali – 6 mandate

Infopolitic.ro va continua realizarea simularilor si in saptamanilor urmatoare, pentru a urmari actualizarea datelor de sondaje

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Cum eşti păcălit pe litoralul românesc să dai mai mulţi bani pe şezlong? Preţurile exagerate uimesc românii, cât costă în Mamaia
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Prețuri nebune pe litoral. Turiștii sunt disperați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Cu cine s-a cuplat Deea Maxer, după despărțirea de Robert Drilea. NIMENI nu se aștepta la asta! 😲
Playsport.ro
Șoferii români, controlați în toată țara, cu toate dispozitivele din dotare. Ce vor urmări în următoarele 24 de ore poliţiştii de la Rutieră
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Start la recrutări în Armată Română. MApN, în goană după noi soldați
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat