ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014: VOTUL ELECTRONIC este foarte RISCANT

Un grup internaţional de experţi în informatică a lansat marţi un apel Estoniei să abandoneze votul prin internet în cursul alegerilor europarlamentare de pe 25 mai din cauza riscurilor majore de securitate. 
Romania TV
13 mai 2014, 20:12
ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014: VOTUL ELECTRONIC este foarte RISCANT

‘Sistemul estonian de vot prin internet are o încredere oarbă în serverele electorale şi calculatoarele alegătorilor’, a declarat un informatician american, J. Alex Halderman, unul dintre autorii raportului dat publicităţii marţi.

Atât serverele, cât şi calculatoarele personale ar fi ‘o ţintă atractivă’ pentru infractori care sunt în slujba anumitor state, cum ar fi Rusia, a adăugat el, informează Agerpres.

Comisia electorală estoniană a respins acuzaţiile şi a menţionat că sistemul este actualizat cu regularitate.’Suntem convinşi că sistemul este sigur’, a declarat purtătoarea de cuvânt a comisiei, Kristi Kirsberg. ‘Am desfăşurat teste şi le-am oferit experţilor oportunitatea de a ataca sistemul-test care este asemănător sistemului real’, a adăugat ea.

Numit E-stonia, din cauza avansului său tehnologic, statul baltic cu o populaţie de 1,3 milioane de locuitori a fost prima ţară din lume care, în 2005, a introdus votul electronic. Ulterior, popularitatea acestui sistem s-a extins şi alte ţări, precum Franţa şi Statele Unite, care au experimentat votul electronic.

La ultimele alegeri pentru Parlamentul European, desfăşurate în 2009, aproape 58.000 de estonieni, 15% dintre participanţi, au optat pentru votul prin internet.

Vulnerabil la atacuri electronice

Autorii raportului atrag atenţia că sistemul estonian este uşor de sabotat, în contextul în care măsurile de securitate sunt insuficiente, iar sistemul de programare este vulnerabil la atacuri cibernetice.

‘Nu ne-am gândit niciodată că vom da peste atâtea probleme şi vulnerabilităţi’, a subliniat celălalt autor al raportului, Jason Kitcat, un consilier al organizaţiei Open Rights Group care apără libertatea pe internet.
‘Ne simţim obligaţi să aducem aceste probleme la cunoştinţa opiniei publice’, a adăugat el.

La rândul său, un expert estonian în informatică, Linnar Viik, a ţinut să menţioneze că ţara sa a organizat şase scrutinuri electronice ‘fără niciun incident de securitate’

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Cât costă ceasul cu care Dorian Popa a strâns deșeuri în București. A început munca în folosul comunității: ”Mă vede cine trebuie”
Fanatik.ro
Cinci jucători de care Bergodi se desparte înainte de Dinamo Kiev – U Cluj. Ce se întâmplă cu Lukic? Exclusiv
Capital.ro
Programul Rabla 2026 se lansează după regulile din 2025. Ce trebuie să știe șoferii
Playtech.ro
Evaluarea Națională 2026 schimbă ierarhia pentru admiterea la liceu. Ce avantaje au elevii cu media 9 sau 8
Adevarul
Bryan Johnson, antreprenorul care investește milioane pentru a-și prelungi viața, diagnosticat cu o boală incurabilă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Cabral, la scurt timp după ce a fost surprins în ipostaze tandre cu presupusa iubită. Unde a plecat prezentatorul TV
iamsport.ro
Atac dezlănțuit: ”Dacă eram rahatul de Messi, mergeam la mormântul lui Maradona și îi puneam cele 8 Baloane de Aur ale mele acolo!”
MediaFlux
Donald Trump, mai atent decât arbitrii de la Cupa Mondială. Președintele SUA s-a implicat direct pentru un jucător
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?