Alegeri legislative în Azerbaidjan: Partidul preşedintelui Aliev câştigător

Partidul la putere în Azerbaidjan a câștigat alegerile legislative organizate duminică, potrivit rezultatelor aproape definitive, în urma unui scrutin boicotat de opoziția la președintele Ilham Aliev, care conduce de 12 ani această republică ex-sovietică bogată în hidrocarburi.
Filip Stan
02 nov. 2015, 06:56
Alegeri legislative în Azerbaidjan: Partidul preşedintelui Aliev câştigător

Partidul lui Aliev, Yani Azerbaidjan (Noul Azerbaidjan), a obținut cel puțin 69 de mandate din totalul celor 125 din parlament, a anunțat comisia electorală după numărarea a 91% din buletinele de vot.

Principalele partide de opoziție, printre care Consiliul Național al Forțelor Democratice (CNFD), Musavat și Partidul Democratic din Azerbaidjan, au boicotat scrutinul, calificând-ul drept un ‘simulacru’ de alegeri. Înaintea scrutinului, opoziția și organizații de apărare a drepturilor omului au acuzat guvernul că a încarcerat numeroși adversari și a îngrădit posibilitatea partidelor de a face campanie.

Organizația pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) a renunțat la trimiterea de observatori internaționali din cauza ‘restricțiilor’ impuse de autorități, potrivit Agerpres.

În schimb, de partea puterii, principalul consilier al președintelui, Ali Gasanov, a dat asigurări, într-o declarație pentru AFP, că alegerile au avut loc ‘într-un mod total transparent și democratic’.

În total, 5,9 milioane de azeri au fost chemați la urne, rata de participare fiind de 55,7%, a anunțat comisia electorală.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Ce cheltuieli nu pot fi cerute chiriașului, potrivit legii
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Noul antrenor din SuperLiga, distrus de conducătorul care l-a dat afară: ”Cum să te salvezi cu el, nu mai există altcineva?! Lasă-l, nene”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil