Alegeri parlamentare 2020. Kelemen Hunor: „Am votat pentru o reprezentare puternică pentru comunitatea noastră”

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat duminică, la ieşirea de la urne, că aşteaptă de la viitorul Parlament "stabilitate politică, predictibilitate şi mai puţine certuri inutile".
George Russo
06 dec. 2020, 10:00
Alegeri parlamentare 2020. Kelemen Hunor:

Alegeri parlamentare 2020. Preşedintele UDMR a votat, duminică dimineaţă, în localitatea harghiteană Cârţa, satul său natal.

„Am votat pentru o reprezentare puternică pentru comunitatea noastră. Aştept de la viitorul Parlament stabilitate politică, predictibilitate politică şi, bineînţeles, o aplecare, când e vorba de problemele cetăţenilor, şi mai puţine certuri inutile şi sterile.

Aştept un buget, legea bugetului trebuie votată în acest an, imediat după instalarea Guvernului, aştept un buget extrem de bine fundamentat în care sănătatea, educaţia, investiţiile şi locurile de muncă vor fi susţinute şi protejate. Aştept o stabilitate politică prin care se poate face ceea ce are nevoie societatea românească, pe de o parte, şi putem corecta tot ce nu a mers bine în această perioadă, mai ales în ultimul an, când pandemia a venit peste noi, nu numai peste noi, dar efectele se vor simţi poate încă ani buni”, a spus Kelemen Hunor, conform Agerpres.

Alegeri parlamentare 2020. Prezenţa la vot la ora 9

Peste 18 milioane de români cu drept de vot sunt aşteptaţi duminică la urne pentru a alege viitorii deputaţi şi senatori care vor face parte din Legislativ în următorii patru ani. Cele 18.802 de secţiile de votare din România s-au deschis de la ora 7.00, procesul de votare urmând să se încheie la ora 21:00.

506.394 de români şi-au exprimat opţiunile de vot la alegerile prezidenţiale 2020 până la ora 9.00. În procente se traduce o prezență la urne de 2,78 %.

Urban: 292.215
Rural: 214.179

Cea mai mare prezenţă a fost înregistrată în judeţele MEHEDINŢI – 3,77 %, OLT – 3,76 %, TELEORMAN – 3,62 %,
ILFOV – 3,37 %, DÂMBOVIŢA – 3,32 %.

Cea mai slabă prezenţă a fost, la ora 9, în COVASNA – 1,83 %, BISTRIŢA-NĂSĂUD – 1,97 %, VASLUI – 1,97 %.

La Bucureşti au votat 52.371 de alegători, iar prezenţa este de 2,90 %.

Citeşte şi: Alegeri parlamentare 2020. Alexandru Rafila: Am votat pentru că trebuie. Nu e timp de festivism

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi