ALEGERI PARLAMENTARE 2024. Cum a votat Diaspora. AUR și USR, preferatele românilor din străinătate

Alianţa pentru Unirea Românilor se află pe primul loc în preferinţele electoratului din diaspora, pentru Camera Deputaţilor și Senat, după numărarea proceselor verbale din peste 80% de secţiile deschise în străinătate.
Alina Costache
02 dec. 2024, 07:34
ALEGERI PARLAMENTARE 2024. Cum a votat Diaspora. AUR și USR, preferatele românilor din străinătate

Alianţa pentru Unirea Românilor se află pe primul loc în preferinţele electoratului din diaspora, pentru Camera Deputaţilor, cu 142.424 de voturi (26,25%), după numărarea proceselor verbale din 781 (82,21%) de secţii din cele 950, arată datele publicate, luni dimineaţa, în timp real, pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente.

Pe locul al doilea la Camera Deputaţilor în diaspora se află Uniunea Salvaţi România cu 128.244 de voturi (23,64%), iar pe locul al treilea în diaspora se află Partidul S.O.S. România cu 86.600 voturi (15,96%).

Citește și: EXCLUSIV Gigi Becali, declarații cu privire la viitorul politic al României: „Alianța cu USR-ul este exclusă pentru că e partid satanist, nu ai cum”

Conform AEP, pe locurile următoare în diaspora, la Camera Deputaţilor, s-au clasat:

Partidul Oamenilor Tineri – 74.411 voturi (13,72%)

Partidul Social Democrat – 22.946 voturi (4,23%)

Partidul Sănătate Educaţie Natură Sustenabilitate SENS – 21.167 voturi (3,90%)

Forţa Dreptei – 12.457 voturi (2,30%)

Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi DREPT – 11.423 voturi (2,11%)

Partidul Reînnoim Proiectul European al României REPER – 10.770 voturi (1,99%)

Uniunea Democrată Maghiară din România – 9.122 voturi (1,68%).

Citește și: EXCLUSIV. George Simion, despre posibilitatea unei alianțe cu USR: ”Nu fac eu alianță cu partidul ăla de travestiți”

 

AUR, pe primul loc în diaspora și la Senat

Alianţa pentru Unirea Românilor se află pe primul loc în preferinţele electoratului din diaspora, pentru Senat, cu 143.632 de voturi (25,81%), după centralizarea proceselor verbale din 792 de secţii (83,37%) din cele 950.

Pe locul al doilea se situează Uniunea Salvaţi România cu 118.255 voturi (21,25%), iar pe locul al treilea Partidul S.O.S. România cu 90.938 de voturi (16,34%).

La Senat în diaspora, conform datelor AEP, pe locurile următoare se află, în ordine:

Partidul Oamenilor Tineri – 76.723 voturi (13,79%)

Partidul Naţional Liberal – 40.988 voturi (7,37%)

Sănătate Educaţie Natură Sustenabilitate SENS – 21.153 voturi (3,80%)

Partidul Social Democrat – 17.751 voturi (3,19%)

Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi DREPT – 12.939 voturi (2,33%)

Partidul Reînnoim Proiectul European al României REPER – 10.773 voturi (1,94%)

Uniunea Democrată Maghiară din România – 8.933 voturi (1,61%).

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Îi paște o nouă sancțiune?! Steagul Ținutului Secuiesc, în tribune la Csikszereda – FCSB. Cum a fost mascat pe transmisia TV. Foto
Capital.ro
Permis 2026. Reguli privind preschimbarea, reînnoirea și valabilitatea. În ce situații nu mai poți păstra documentul românesc
Playtech.ro
Ce fac dacă vecinul refuză să plătească jumătate din gard?. Sfatul unui avocat, paşi de urmat pentru rezolvarea problemei
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul jucător din SuperLigă nu vrea să meargă la Insula Iubirii: ”Tu ai văzut câte cupluri s-au despărțit?”
MediaFlux
Un nou program de finanțare pentru români. Se pun în joc milioane de euro
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România