Înalta Curte a respins cererea de anulare a alegerilor parlamentare. Vlad Alexandrescu: „Iohannis a reuşit astfel să-şi prelungească singur mandatul”

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins cererea partidului DREPT de anulare a alegerilor parlamentare. După anunţarea sentinţei, Vlad Alexandrescu susţine, într-o postare pe Facebook, că decizia ICCJ "legitimează o manevră în sprijinul PSD şi al preşedintelui Iohannis".
Filip Stan
08 dec. 2024, 13:26
Înalta Curte a respins cererea de anulare a alegerilor parlamentare. Vlad Alexandrescu: „Iohannis a reuşit astfel să-şi prelungească singur mandatul”

Înalta Curte a respins cererea DREPT de anulare a alegerilor parlamentare, a anunţat unul dintre liderii formaţiunii, Vlad Alexandrescu.

„Respinge contestaţia formulată de contestatorul Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi împotriva deciziei nr.337/D din 6 decembrie 2024 a Biroului Electoral Central pentru alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor din anul 2024, ca nefondată. Definitivă”, se arată în hotărârea instanţei.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, de ziua Constituţiei: Avem responsabilitatea să rămânem uniţi în apărarea democraţiei noastre şi să construim un viitor mai bun

Vlad Alexandrescu susţine, într-o postare pe Facebook, că decizia instanţei „legitimează o manevră în sprijinul PSD şi al preşedintelui Iohannis”.

„ICCJ a respins cererea partidului DREPT de a anula alegerile parlamentare. Este clar pentru toată lumea din rapoartele declasificate ale serviciilor secrete că implicarea actorilor statali şi non-statali a fost aceeaşi în alegerile parlamentare şi cele prezidenţiale. În tot ciclul electoral din noiembrie au fost documentate oficial ingerinţele externe, finanţarea ilegală, propaganda neo-legionară şi influenţa interlopilor. Deşi dovezile sunt aceleaşi, judecata ICCJ legitimează o manevră în sprijinul PSD şi al preşedintelui Iohannis, care mai rămâne la butoane câteva luni şi îşi oferă astfel prerogativa de a mai numi încă un guvern. Scurt spus, mai dă ‘încă o şansă’ PSD-ului”, spune Vlad Alexandrescu.

Citeşte şi: Călin Georgescu a mers la secția de vot, deşi s-au anulat alegerile. Susţinătorii lui au scandat: „Deschideți secția! Toate partidele au primit milioane de euro din bani publici. Rușine!!!”

El consideră că preşedintele Klaus Iohannis s-a antepronunţat atunci când a anunţat validarea alegerilor parlamentare, înainte de finalizarea procedurilor legale.

„Să notăm şi să rămână notat că Iohannis s-a antepronunţat, anunţând înainte de finalizarea procedurilor legale validarea alegerilor parlamentare. Pentru un Parlament obţinut prin disfuncţionalitatea gravă a instituţiilor statului, care ar fi trebuit să-şi facă datoria în perioada preelectorală. Iohannis a reuşit astfel să-şi prelungească singur mandatul. Iohannis, Ciolacu & Co îşi organizează astfel câmpul pentru a rămâne tot ei la putere”, mai afirmă Vlad Alexandrescu.

 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
CFR Cluj joacă tare! Cum îi blochează lui Daniel Pancu trecerea la Rapid
Capital.ro
Documentul care se obține de la Casa de Pensii. Se aplică românilor din țară și străinătate. Îl cer autoritățile sau angajatorii
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Ebola ajunge mai aproape de România. Risc tot mai ridicat de răspândire
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi