Alegeri parlamentare 2024. Rezultatele sondajului INSCOP. PSD se află pe primul loc

Potrivit sondajului INSCOP, PSD se află pe primul loc la alegerile parlamentare, fiind urmat de AUR, PNL și USR.
Alina Costache
01 dec. 2024, 21:19
Alegeri parlamentare 2024. Rezultatele sondajului INSCOP. PSD se află pe primul loc

Potrivit sondajului INSCOP, PSD se află pe primul loc la alegerile parlamentare, fiind urmat de AUR, PNL și USR.

Sondajul INSCOP a fost realizat pe teritoriul României, fără diaspora, în cadrul unui experiment intern de testare și validare a acestui instrument de cercetare. Sondajul este reprezentativ pentru populația cu drept de vot rezidentă în România.

Citește și: George Simion, declarații după închiderea secțiilor de vot: „Astăzi, poporul român a ascultat imnul național și s-a trezit”

Rezultate sondaj INSCOP. PSD domină la alegerile parlamentare

Astăzi, 1 decembrie, de Ziua Națională a României, cetățenii au mers la vot pentru a-și alege deputații și senatorii. În cursa pentru un loc în Parlamentul țării s-au înscris 31 de partide și alianțe, dar și 19 organizații ale minorităților.

Sondajul INSCOP arată că PSD se află pe primul loc, fiind urmat de AUR, apoi de PNL și de USR, acestea având procente apropiate, notează HotNews.

Eșantion: 3100 persoane. Eroarea maximă admisă a datelor este de +/- 1.8%.

Rezultate sondaj INSCOP alegeri parlamentare 2024:

PSD – 25,1% la Camera Deputaților, 24,8% pentru Senat

AUR – 19,9% pentru Camera Deputaților, 26,6% pentru Senat

PNL – 13,7% pentru Camera Deputaților, 14,6% pentru Senat

USR- 13,3% pentru Cameră și 12,6% pentru Senat

POT trece pragul pentru a intra în parlament, în timp ce SENS nu.

Citește și: Ilie Bolojan, președinte interimar PNL, după ce formațiunea a intrat în Parlament cu un scor de 15%: „Va fi un Parlament pulverizat și, inevitabil, se va pune problema unei coaliții. PNL e dispus să participe la o astfel de coaliție”

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Cât stă, de fapt, băiatul lui Adi Mutu pe telefon. ”Briliantul” a dat cărțile pe față
Capital.ro
Montajul instalației GPL pe mașină. Obligația legală impusă de RAR. Altfel, nu ai drept de circulație
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Cum poți beneficia de un avocat gratuit. Cererea pentru asistență juridică se face și online
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj