ALEGERI PNL 2021. Orban: „Voi câștiga competiția pentru președinția PNL”

Ludovic Orban este sigur că va câștiga, în fața lui Florin Cîțu, competiția internă din partid, la alegerile din septembrie.
Filip Stan
27 iul. 2021, 18:13
ALEGERI PNL 2021. Orban:
ALEGERI PNL 2021

„Voi câștiga competiția pentru preșdinția PNL”, a răspuns Orban întrebat dacă se teme că va fi schimbat de la Camera Deputaților dacă va pierde alegerile interne din toamnă.

Ludovic Orban a declarat, întrebat despre absenţa prim-ministrului Florin Cîţu de la şedinţa de marţi a coaliţiei de guvernare, că PNL este reprezentat de preşedintele liberalilor şi de premier, iar în ceea ce îl priveşte el a participat la toate întâlnirile coaliţiei.

ALEGERI PNL 2021. Florin Cîţu nu exclude al treilea candidat surpriză. La Bucureşti, pariază pe Ciprian Ciucu

„Aşa am stabilit de comun acord cu premierul şi mi-a şi spus că nu poate să ajungă la 14.00, ci la 14.30. N-a venit. Acum întrebaţi-l pe premier, nu mă întrebaţi pe mine. PNL este reprezentat în coaliţie de preşedintele partidului şi de premier. În ceea ce mă priveşte pe mine, eu am participat la toate întâlnirile coaliţiei”, a afirmat Ludovic Orban, după întrunirea de marţi a coaliţiei, chestionat despre neparticiparea premierului Florin Cîţu la întâlnire.

ALEGERI PNL 2021. Întrebat dacă afectează competiţia internă din PNL coaliţia de guvernare în acest moment, Orban a răspuns: „Eu facă tot cee ace este posibil ca să nu fie afectat actul de guvernare de competiţia internă din PNL”.
Premierul a mai lipsit de la şedinţele coaliţie. De exemplu, pe 8 iulie, întrebat despre absenţa sa la întrunirea coaliţiei, Florin Cîţu spunea că întâlnirea a fost în timpul zilei şi este mai complicat să îşi schimbe programul.

„Aş prefera ca pe viitor aceste şedinţe să se ţină după ora 17.00 ca să pot să particip şi eu”, a adăugat atunci prim-ministrul.

Comgresul PNL are loc în data de 25 spetembrie, candidați pentru șefia partidului fiind Ludovic Orban și Florin Cîțu. În această perioadă au loc alegeri în organizațiile județene ale partidului. Taberele sunt împărțite între Orban și Cîțu astfel că ambii candidați au șanse să obțină un mandat la șefia partidului pentru următorii 4 ani.

EXCLUSIV Victor Ponta: „Aş face o petiţie să se facă alegerile în PNL duminică, să-l aleagă pe Cîţu şi să mergem mai departe”

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
O firmă a familiei Bădălău ar fi fost vizată de un control ANAF Antifraudă. Suspiciuni de evaziune cu un prejudiciu enorm
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. S-a stins o mare cântăreață. Toată lumea a iubit-o
Playtech.ro
Cuvântul care a fost căutat de aproape 2.400 de ori în doar zece minute duminică seară în România. De ce a stârnit atât de mult interes
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Vestea serii despre Mircea Lucescu! FRF a confirmat decizia!
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj