ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Ponta: Este legitimă supărarea celor din diaspora

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Premierul Victor Ponta a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă la Giurgiu, că Guvernul va pune la dispoziţia Ministerului Afacerilor Externe toate resursele financiare şi logistice necesare aplicării măsurilor hotărâte marţi de Biroul Electoral Central (BEC) cu privire la desfăşurarea votării în turul doi la secţiile din străinătate.
Marius Neagu
05 nov. 2014, 12:38
ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Ponta: Este legitimă supărarea celor din diaspora

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Victor Ponta a declarat, marți, la Giurgiu, că a înţeles şi a considerat legitimă supărarea românilor din diaspora care nu au putut vota în primul tur al alegerilor.

„Am înţeles şi am considerat legitimă supărarea acelor români din diaspora care n-au putut să voteze. Am fost, am lucrat în străinătate, am studiat în străinătate, îmi iubesc ţara şi mă gândesc că întotdeauna cel mai bine e acasă, dar cred că orice român din ţară sau din afara ţării dacă vrea să voteze va vota şi pe 16 noiembrie va vota. Cu ce nu sunt de acord, că cei din afara ţării sunt mai buni decât cei din ţară. Nu. Cred că sunt buni şi cei din afară şi cei din ţară. Că cei care au votat cu mine sunt răi, proşti, sunt cumpăraţi, în schimb cei care au votat cu Monica Macovei sunt deştepţi, buni şi principiali. NuToţi românii care muncesc sau care au muncit pentru această ţară, toţi românii care respectă legea, toţi românii care cred în Dumnezeu şi care-şi iubesc familia sunt români buni, toţi, indiferent de persoana cu care votează la alegerile prezidenţiale sau locale sau parlamentare”, a spus Victor Ponta.

„Tot ceea ce a decis BEC ieri (marţi, 4 noiembrie n.r.) se va implementa de către Ministerul de Externe şi de Biroul Electoral pentru Diaspora, iar noi punem la dispoziţie toate resursele financiare şi logistice necesare. Nu pot spune încă sumele estimate, dar tot ce are nevoie Ministerul de Externe va exista astfel încât nu va fi niciun fel de problemă din punct de vedere financiar pentru ceea ce e de făcut în aşa fel încât pe 16 noiembrie să voteze toţi cetăţenii României care doresc să participe la vot”, a afirmat premierul Victor Ponta.

Alegătorii din străinătate pot utiliza, în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, formularul declaraţiei pe propria răspundere de pe site-ul BEC şi MAE, având posibilitatea să îl completeze în afara secţiilor de votare, dar să îl semneze în faţa membrilor biroului secţiei, potrivit unei decizii a Biroului Electoral Central (BEC).

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014.  BEC a luat marţi o decizie cu privire la unele măsuri privind buna organizare şi desfăşurare a celui de-al doilea tur de scrutin pentru alegerea preşedintelui la secţiile de votare din străinătate în urma întâlnirii cu reprezentanţi ai MAE şi ai Biroului electoral pentru secţiile de votare din străinătate nr. 48.

În document se mai arată că în cel mult cinci zile de la data emiterii deciziei, în situaţia în care biroul electoral al secţiei de votare din străinătate nu este constituit din numărul maxim de membri prevăzut de lege, preşedintele Biroului electoral pentru secţia de votare din străinătate va putea asigura completarea acestuia cu persoane din lista întocmită de MAE. 

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Care este suprafața reală a Bucureștiului? Capitala nu este cel mai mare oraș din țară
Capital.ro
Se schimbă banii. Anunț pentru cei cu care fac plăți cu cardul. Euro ia locul monedei naționale din 2026
Playtech.ro
Cum conduci o mașină diesel ca să consumi mai puțin. Regula pe care puțini o respectă
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Cum vede șeful Inscop finala prezidențială: „9 din 10 votanţi PSD l-ar vota pe George Simion şi nu pe domnul Nicuşor Dan”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Zile libere în iunie. Bugetarii au parte de încă o mini-vacanță
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Extrageri speciale loto de 1 Mai. Loteria Română a suplimentat fondul de câștiguri
Cancan.ro
E însărcinată! Vedeta din România va naște primul copil cu iubitul ei, la peste 1 an de la divorț
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Devine interzis la toate mașinile. UE va da ordin pentru orice țară. România nu va mai putea folosi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Un detaliu te poate lăsa fără pensie în mai! Anunț pentru pensionarii care primesc banii prin poștă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ce-a înțeles BBC din scandalul Georgescu. Restul lumii încă așteaptă traducerea…