ALEGERI PREZIDENŢIALE. Tăriceanu: Cererea de suspendare a preşedintelui Băsescu poate fi semnată, e valabilă

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, candidat independent la funcţia de preşedinte al României, a afirmat, luni, că cererea de suspendare a preşedintelui Traian Băsescu pe care a iniţiat-o este la fel de valabilă şi că s-a făcut o greşeală atunci când nu i s-a dat curs, transmite Agerpres.
Filip Stan
20 oct. 2014, 20:55
ALEGERI PREZIDENŢIALE. Tăriceanu: Cererea de suspendare a preşedintelui Băsescu poate fi semnată, e valabilă

‘Cererea de suspendare pe care am făcut-o este şi astăzi la fel de valabilă ca şi în urmă cu o lună. Considerentele care au fost atunci anunţate, din păcate, considerente legate de conjunctură, de moment, de faptul că nu mai merită, pentru că preşedintele este pe ultima sută de metri de mandat, că este deja terminat, că dacă o să facem suspendarea o să-l băgăm în joc, toate aceste lucruri… (…) Sunt considerente pe care nu am avut cum să nu le analizez, dar le-am combătut de atunci şi cred că s-a făcut o greşeală că la momentul respectiv nu s-a luat hotărârea, din partea membrilor Parlamentului, de a se semna cererea de suspendare şi a-i da curs’, a spus Tăriceanu, la Antena 3.

El a susţinut că cererea de suspendare încă mai poate fi semnată şi ar putea avea o valoare simbolică, atât pentru preşedintele în funcţie, cât şi pentru cei care i se vor succeda.

‘Regret că până acum acest lucru (suspendarea – n.r.) nu s-a întâmplat, însă cererea este pe masă, poate fi semnată. În final, suspendarea preşedintelui ar avea şi o valoare simbolică – şi pentru Băsescu, dar şi pentru cei care urmează’, a mai spus Tăriceanu.

În opinia sa, şeful statului a folosit tema ”ofiţerului acoperit” pentru a crea ‘o uriaşă diversiune’ care a făcut ca timpul alocat pentru dezbatere a programelor electorale propuse de candidaţii la alegerile prezidenţiale din noiembrie să fie mult diminuat.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Care este, de fapt, relația actuală dintre Ilie Năstase şi Ioana. Soția fostului mare tenismen explică situația: ”Eu îmi respect angajamentele”
Capital.ro
Se introduce pașaportul digital de mediu al mașinii. Noi reguli începând cu 29 noiembrie 2026. Ordin UE pentru toate statele membre
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj