ALEGERI REPUBLICA MOLDOVA 2019. Maia Sandu: Dacă alegerile parlamentare vor fi fraudate, vom ieşi în stradă să ne apărăm votul

Co-preşedintele blocului electoral ACUM Maia Sandu a declarat, duminică, că există posibilitatea organizării de proteste în cazul în care rezultatele alegerilor parlamentare de duminică vor fi fraudate.
Romania TV
24 feb. 2019, 11:13
ALEGERI REPUBLICA MOLDOVA 2019. Maia Sandu: Dacă alegerile parlamentare vor fi fraudate, vom ieşi în stradă să ne apărăm votul

Sandu a afirmat că protestele sunt singura soluţie de apărare a voturilor, în contextul în care „instituţiile statului sunt de partea regimului”.

„Dacă alegerile vor fi fraudate, mai mult decât au fost fraudate până astăzi, cu siguranţă că vom ieşi să ne apărăm votul. Noi suntem cei care putem să facem acest lucru. Altcineva nu este. Cum am spus, instituţiile statului sunt de partea regimului, din păcate. Nu putem să ne bazăm pe ele”, a afirmat Maia Sandu.

Liderul principalului partid de opoziţie şi-a exprimat speranţa că formaţiunea politică din care face parte va câştiga suficiente mandate în Parlament pentru a putea forma viitorul guvern al Republicii Moldova.

„Cu toţii trebuie să conştientizăm cât de gravă este situaţia din Republica Moldova, cât de important este să punem capăt hoţiilor, să punem capăt degradării, să facem ordine în această societate până nu e prea târziu. Cu toţii înţelegem că o gaşcă de hoţi care a capturat instituţiile statului, care le foloseşte împotriva noastră în fiecare zi, care ne sperie, ne ameninţă, care ne sărăceşte, care ne alungă copiii şi nepoţii de acasă, este tare periculoasă pentru ţară, pentru noi toţi. Este şansa noastră, dar este şi datoria noastră să salvăm ţara, să salvăm societatea, să salvăm viitorul copiilor noştri. E tare important să face diferenţa dintre adevăr şi minciună”, a adăugat Sandu.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de vară. Se dă ceasul cu o oră înainte. Ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj