Alegeri SUA: Candidatul republican Donald Trump conduce în sondajele de opinie pentru nominalizarea la prezidenţiale

Principalul candidat republican Donald Trump are un mare avans în cursa pentru nominalizare pentru alegerile prezidențiale din Statele Unite în 2016, susținut de 40,6% dintre cei intervievați, plasându-se cu mult înaintea rivalilor săi republicani, arată un sondaj Reuters-Ipsos publicat vineri.
Romania TV
23 ian. 2016, 09:30
Alegeri SUA: Candidatul republican Donald Trump conduce în sondajele de opinie pentru nominalizarea la prezidenţiale

Sondajul, efectuat pe un eșantion de 582 de persoane, arată că Trump ar obține cel mai mare procent de voturi, aproape egal cu cel al următorilor săi patru rivali luați împreună, senatorul de Texas Ted Cruz (10,5%), fostul neurochirurg Ben Carson (9,7%), fostul guvernator al Floridei Jeb Bush (9,2%) și senatorul de Florida Marco Rubio (7,2%).
   
Într-o ipotetică confruntare electorală între principalul candidat democrat la Casa Albă Hillary Clinton și Trump, Clinton are un avans statistic nesemnificativ între 41,4 și 40,8% din voturi, notează Reuters.
   
Trump conduce în sondajele naționale ale alegătorilor republicani de luni de zile. El are de asemenea un avans în unele sondaje în statele care încep să voteze Iowa și New Hampshire, cu alegerile „caucus” (prima etapă de selectare a candidaților pentru Casa Albă n.r.) în Iowa la doar câteva zile distanță pe 1 februarie.
   
Un sondaj separat Reuters-Ipsos vineri arată că revigorarea economiei SUA este o preocupare majoră pentru alegători. Preocupările economice au ajuns pe locul doi după temerile legate de terorism, în urma atacurilor comise de Statul Islamic anul trecut la Paris, mai notează Reuters.
   
Acest sondaj, cu participarea a 1.614 respondenți, arată că terorismul este o mare îngrijorare (20,3%), dar preocupările legate de economia Statelor Unite urmează îndeaproape (18,2%).

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Istvan Kovacs, scandal monstru în Emirate! Ce s-a întâmplat în prelungirile meciului, plus „carnaval” de cartonașe. Video
Capital.ro
Traian Băsescu, singurul vinovat. Elena Udrea, condamnată pe nedrept: Nu e corect. Ea a fost luată și i s-a spus că este vinovată
Playtech.ro
Frigul arctic ajunge în Europa. Vortexul polar schimbă complet prognoza meteo pentru următoarele săptămâni
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Gigi Becali, Neluțu Varga și Mihai Rotaru, acuzați de legături cu mafia pariurilor: ”Este un dosar la DIICOT!”
MediaFlux
Venus intră în Pești pe 3 ianuarie 2026! Ce semne zodiacale simt cel mai puternic energia iubirii la început de an
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend