Alegeri legislative în Turcia: Partidul preşedintelui Erdogan, câştigător, potrivit rezultatelor parţiale

Partidul Justiției și Dezvoltării (AKP) al președintelui turc Recep Tayyip Erdogan a câștigat detașat alegerile legislative cruciale organizate duminică în Turcia, conform primelor rezultate parțiale publicate de televiziunile de știri locale, relatează AFP și Reuters, citate de Agerpres.
Romania TV
01 nov. 2015, 16:38
Alegeri legislative în Turcia: Partidul preşedintelui Erdogan, câştigător, potrivit rezultatelor parţiale

După numărarea a 52% din buletinele de vot, Partidul Justiției și Dezvoltării a obținut 51,8% din voturi, potrivit canalelor NTV și CNN-Turk, și pare în măsură să recâștige majoritatea absolută în parlament pierdută în urmă cu cinci luni.

Partidul Republican al Poporului (CHP, social-democrat) se află pe locul al doilea, cu 22,1% din voturi, urmat de Partidul Democratic al Poporului (HDP, prokurd), cu 11,4% din voturi, cu procente semnificativ mai mici decât cele obținute pe 7 iunie, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Alegeri legislative CRUCIALE în Turcia. Erdogan speră ca partidul său să obţină majoritatea absolută

Surpriza a venit însă din partea Partidului Acțiunii Naționaliste (MHP, de dreapta), cu 11,2% din voturi, înregistrând o scădere cu cinci procente față de precedentul scrutin.

Un oficial AKP a declarat că se așteaptă ca partidul să obțină la final circa 45-46% din voturi. Cu toate acestea, rezultatele s-ar putea schimba semnificativ în condițiile în care numărarea buletinelor de vot nu s-a încheiat în cele mai mari orașe din Turcia.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Care este vârsta unde se vede talentul unui copil și potențialul de a ajunge un mare fotbalist. Dezvăluirea lui Adrian Mutu
Capital.ro
Reguli la bloc privind balconul închis. Banii pe care proprietarii trebuie să îi achite. Se aplică acum, în 2026
Playtech.ro
O categorie de români va putea cumpăra motorină cu 4 lei, direct de la pompă. Cum va funcționa măsura
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Mirel Rădoi, decis să plece în vară de la FCSB! Cum încearcă Gigi Becali să îl convingă să continue la echipă
MediaFlux
Mama lui Ilie Bolojan dezvăluie fața neștiută a premierului. Cui îi cânta și ce făcea când mergea cu vacile: ”E un băiat care nu mai are păreche”
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj