Alertă alimentară în România! ANSVSA anunță retragerea unui lot de cașcaval cu o bacterie periculoasă de pe rafturile magazinelor Carrefour

Alertă ANSVSA, după ce un lot de cașcaval din lapte de vacă a fost retras din magazinele Carrefour, după ce s-a semnalat prezența unei bacterii periculoase pentru sănătate. Persoanele care au cumpărat produsul sunt sfătuite să nu îl consume.
Alina Costache
13 nov. 2024, 14:26
Alertă alimentară în România! ANSVSA anunță retragerea unui lot de cașcaval cu o bacterie periculoasă de pe rafturile magazinelor Carrefour

Potrivit informațiilor transmise de ANSVSA, Carrefour România a inițiat retragerea de la comercializare a produsului „Cașcaval din lapte de vacă”, în ambalaj de 400 de grame, sub brandul Carrefour Classic, după ce a fost semnalată prezența bacteriei Listeria monocytogenes.

Citește și: Controale ANSVSA în abatoare, înainte de sărbători. S-au dat amenzi de 68.000 de lei

Alertă ANSVSA din cauza cașcavalului vândut de Carrefour

Este vorba despre produsele din lotul 200 BT246, cu termen de expirare la data de 18.07.2025. Persoanele care au cumpărat produsele din lotul menționat sunt sfătuite să nu le consume, ci să le distrugă sau să le returneze în magazinul de unde le-au achiziționat.

Persoanele care au consumat cașcavalul vândut de Carrefour și au febră simplă sau însoțită de dureri de cap sunt sfăuite să meargă la un consult medical și să raporteze acest consum. Femeile gravide, persoanele cu imunitatea scăzută și cele în vârstă trebuie să acorde o atenție deosebită acestor simptome.

Simptomele pot sugera listerioza, boală potenţial gravă, cu un timp de incubaţie de până la opt săptămâni, arată reprezentanţii ANSVSA.

Citește și: Țăranii, verificați la sânge de ANSVSA. Reguli stricte pentru bunicuțele care vând în piețe

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cutremur! Renunță Dan Șucu la Rapid? Victor Angelescu a vorbit despre dezamăgirile patronului și despre banii investiți doar în această iarnă. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Cât curent poate produce un panou fotovoltaic într-o singură zi: calcule pentru o zi cu soare, dar şi cu nori
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo a numit fotbalistul ”cu 100 de clase” peste el: ”Nu se apropia nimeni de minge!”
MediaFlux
Amenda pe care o primești dacă nu aprinzi luminile de ceaţă. Risc crescut de accidente
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil