Alertă de călătorie! MAE, avertisment pentru turiștii români: Zboruri întârziate sau anulate către și dinspre Italia

Ministerul Afacerilor Externe vine cu o alertă de călătorie pentru românii care vor să plece sau să ajungă în Italia. Vineri, în data de 8 septembrie, e posibil să fie întârzieri sau anulări de curse din cauza grevei naționale din sectorul aviatic.
Filip Stan
07 sept. 2023, 09:53
Alertă de călătorie! MAE, avertisment pentru turiștii români: Zboruri întârziate sau anulate către și dinspre Italia

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Italia că, în data de 8 septembrie 2023, este planificată, pentru 24 de ore, grevă națională în sectorul aeroportuar și aviatic.

Citește și MAE, atenționare de călătorie pentru Republica Bulgaria. Circulația pe Podul Dunării de la Giurgiu-Ruse va fi restricționată pe timp de noapte

Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetățenilor români să se informeze, înainte de începerea călătoriei și să contacteze compania aeriană pentru a primi actualizări în timp util, existând riscul de întârzieri serioase sau anulări ale zborurilor rezervate/ programate.

MAE, avertisment pentru turiștii români: Zboruri întârziate sau anulate către și dinspre Italia

Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României în Republica Italiană: +39 06 835 233 44; +39 06 835 233 52; +39 06 835 233 58; +39 06 835 233 56; +39 06 835 233 69; +39 06 835 233 71; +39 06 835 233 74, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

Totodată, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție și următoarele linii telefonice de urgență în funcție de regiune:

  • Consulatul General al României la Bari: +39 334.604.2299
  • Consulatul General al României la Bologna: +39 324.803.5171
  • Consulatul General al României la Milano: +39 366.108.1444
  • Consulatul General al României la Roma: +39 345.147.3935
  • Consulatul General al României la Torino: +39 338.756 .8134
  • Consulatul General al României la Trieste: +39 340.882.1688
  • Consulatul României la Catania: +39 320.965.3137

Citește și Atenționare de călătorie pentru românii care merg în Marea Britanie. MAE anunță mai multe greve în transportul aerian

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet: http://roma.mae.ro/, https://bari.mae.ro/, https://bologna.mae.ro/, https://milano.mae.ro/, http://cgroma.mae.ro/, https://torino.mae.ro/, https://trieste.mae.ro/, https://catania.mae.ro/, https://www.mae.ro/, http://scioperi.mit.gov.it/mit2/public/scioperi şi reamintește faptul că cetățenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziție aplicația „Călătorește în siguranță” (http://www.mae.ro/app_cs ), care oferă informații și sfaturi de călătorie.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Cât timp au la dispoziție românii din străinătate să vină în țară, în caz de război sau alt scenariu dificil. Legea apărării a fost promulgată
Capital.ro
Ilegal pentru cei care stau la bloc. Proprietarii nu pot face asta, nici măcar în propriul apartament. Se cere acordul asociației
Playtech.ro
Cum întrerupi asigurarea RCA – înainte era imposibil să suspenzi valabilitatea, dar s-a schimbat legea
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
wowbiz.ro
Scene cutremurătoare la înmormântarea lui Gabriel, tânărul de 25 de ani mort în spitalul din Buzău! Au apărut după ce a fost condus la groapă și toată lumea a rămas înmărmurită. Toți au scos telefoanele să filmeze
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
De ce Mario Iorgulescu nu a luat niciodată legătura personal cu familia tânărului ucis în accidentul din 2019: ”E genul de persoană răzbunătoare”
MediaFlux
Vestea zilei pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend