Alertă de Ebola în Franța. Potrivit primelor informații, medicul s-ar fi infectat în timpul unei misiuni umanitare din Congo.
Ministrul Sănătății din Franța a anunțat că medicul care a fost confirmat pozitiv cu Ebola a fost izolat și că se urmăresc persoanele cu care acesta a avut contact.
Reamintim că OMS a anunțat că epidemia de Ebola din Congo, care a infectat peste 1.000 de persoane și a ucis 267, a înregistrat cel mai mare număr de cazuri confirmate în prima lună a oricărui episod al bolii.
Ministerul Informaţiilor din capitala Kinshasa a anunţat că 254 dintre cei 1.003 pacienţi cu Ebola confirmaţi din trei provincii au decedat, în timp ce 100 de persoane sunt considerate vindecate.
Ministerul a precizat că 365 de pacienţi sunt în prezent trataţi în spitale şi secţii în care primesc îngrijiri medicale în izolare.
Rata de mortalitate se situează în prezent în jurul valorii de 25%.